Siddhi neboli Gujarathi styl

Úvod O sárí

Siddhi neboli Gujarathi styl je tradičním způsobem vázání sárí v severní Indii, dosud se hojně nosí zejména v Gudžarátu a Rádžasthánu. Protože ho nosí zejména starší dámy (mladší dávají přednost nivi stylu nebo pandžábím), říká se mu také někdy "grandmama style". Je velmi praktický a dají se v něm zvládnout i nejrůznější domácí práce.


Pod sárí potřebujeme čoli nebo jiný vršek - ideálně obtažený, jednobarevný a barevně ladící. Nutná je též spodnička - nejlepší jsou originální indické, alternativně lze použít i provázek nebo jinou, dobře držící sukni. Každé sárí má pallu neboli vlečku - to je konec, který je zdobený jinak, většinou bohatěji, než zbytek sárí.
     
Druhý konec je naproti tomu jednoduchý. Tím začínáme. Zkontrolujeme, abychom sárí neměly naruby a zastrčíme si cíp sárí do spodničky na pravém boku. Dáváme pozor, aby bylo sárí správně dlouhé - mělo by být pod kotníky a nesmí být vidět spodnička.
     
Pokračujeme tak, že zastrkáváme sárí po celém obvodu. Přitom otáčíme samy sebe - je to jednodušší, než kolem sebe otáčet metry látky. Když dokončíte jedno "kolo", zůstane vám vzadu kus přebytečné látky.
     
Ten přeložíte, vytvoříte tak sklad či dva, a zastrčíte za spodničku. Sárí je pak volnější, důležité hlavně u bavlněných sárí. V zrcadle dobře zkontrolujte, aby bylo sárí všude stejně dlouhé. Nyní jsme došly až zpět k výchozímu bodu a začínáme dělat sklady.
     
Sklady se skládají buď přímo v ruce nebo na břiše. Všechny jsou stejně dlouhé (asi 15 cm). Podle délky sárí se dělá 5 - 8 skladů (tím ovlivňujete délku vlečky). Sklady se zastrčí tak, aby se rozevíraly směrem k levému boku. Opět pozor na správnou délku!
     
Jakmile si doděláme sklady, naskládáme vlečku jako harmoniku do vzorného proužku. Vedeme velmi volně pod levou paží, za zády, a pak přes pravé rameno vzhůru. Vzadu by mělo zůstat tolik "visící" látky, že by bylo možné si sárí přehodit i přes hlavu.
     
  Nyní vezmeme cíp patřící k okraji, který vede kolem krku... ... a zastrčíme si ho dozadu doprostřed, POD pruh sárí vedoucí nahoru.
     
Při správném úvazu je vlečka krásně vidět.    

 

Info Kontakt Tento e-shop provozuje: Oznámení EET Newsletter
Info
Kontakt
Tento e-shop provozuje:

Veronika Kobesová
Údolní 48, Brno, 60200

IČO 75501813 DIČ 8053043790

 

Oznámení EET

Podle zákona o evidenci tržeb je prodávající povinen vystavit kupujícímu účtenku. Zároveň je povinen zaevidovat přijatou tržbu u správce daně online; v případě technického výpadku pak nejpozději do 48 hodin.

Newsletter
Novinky a akce e-mailem
Chcete od nás dostávat novinky přímo na svůj e-mail?
Tato stránka je chráněna službou reCAPTCHA. Zjistit více.
Informace získané prostřednictvím Google reCAPTCHA podléhají Pravidlům ochrany osobních údajů a Smluvním podmínkám společnosti Google a používají se všeobecné bezpečnostní účely (nepoužívají se na přizpůsobenou reklamu společnosti Google)
Copyright 2015 - 2022 © Ganga