Co je polosárí?

Úvod O polosáríCo je polosárí?

Polosárí neexistuje. Polosárí je totiž souhrnné označení pro desítky a stovky tradičních indických oděvů, které se liší místo od místa nejen vzhledem, ale také názvem – v jižní Indii je to pavada davani, v Rádžasthánu zase ghagra orhni a v Uttar Pradéši se nazývá lehenga dhupatta.

 

Co se týče historie nošení v Indii, nijak si nezadá se sárí - také se nosí minimálně 5000 let, i když některé hlasy tvrdí, že je dokonce ještě tradičnější a původnější než samotné sárí.

 

Na rozdíl od sárí není polosárí jen jedním kusem látky, má (s výjimkou keralských a některých východoindických polosárí) ušitou sukni (na provázek či zavinovací), takže se obléká mnohem jednodušeji než samotné sárí. K sukni se pak váže barevně sladěný šátek o rozměrech zhruba 2,25 x 1,1 metru, který se jmenuje dhupatta. Daň, kterou zaplatíte za jednodušší vázání, je ta, že se, na rozdíl od sárí, které je naprosto univerzální, musíte omezit velikostmi.

Bežná polosárí

 

Bežná polosárí


Sestávají ze zavinovací nebo kanýrové dlouhé sukně, kterou doplňuje odlišná, ale dokonale ladící dhupatta. Co všechno se dá udělat s těmito dvěma kousky oblečení se dočtete v článku Jak obléct polosárí. Tato polosárí jsou úžasně pohodlná.

 


Kolová polosárí


Naší specialitou jsou kolová polosárí, která vám díky metrům a metrům látky splní dětský sen stát se opravdovou princeznou. Přitom ale v té nádheře můžete chodit po ulici a sklízet komplimenty! Sukně jsou totiž šité ze zhruba 8 metrů látky a jsou sešívané z mnoha maličkých dílků, proto mají dokonalý tvar. Ale varujeme!!! Na kolových polosárí se rychle vyvíjí silná závislost – mít kolem sebe tolik metrů látky a cítit se jako královna – na tento pocit si člověk velmi snadno zvykne.

 

 

Společenská či bollywoodská polosárí


Tato polosárí bývají velmi zdobená a působí luxusně či princeznovsky – nosí se na nejrůznější akce – svatby, party, oslavy – a stejně tak je lze využít i v Čechách. Jsou samozřejmě také ideálním kostýmem na bollywood.

 

 

A jak vypadají polosárí letem indickým světem?

 

Rádžasthán


Tradiční polosárí se nazývá ghagri-orhni a je většinou zdobeno maličkými puntíčky vyvazované batiky bandhani, které tvoří různé geometrické obrazce. Typické jsou zářivé barvy a kontrastní kombinace. Rádžasthánky rády svá polosárí dozdobují flitříky, penízky či mušličkami.

Moderní polosárí se šijí z viskózových a polyesterových látek, většinou se skládají z nabírané sukně a typického rádžasthánského čoli. Komplet doplňuje průhledná mušelínová dhupatta. Vzhledem k náročnosti šití čoli se starší Rádžasthánky často spokojí s kostkovanými pánskými košilemi.

Gudžaráth


Gudžaráth je země výšivek a zdejší polosárí (čunni-čoli, ghagri-orhni) jsou jimi proslavená po celé Indii. Gudžaráthský styl se často objevuje v bollywoodských trhácích. Můžete zde vidět princeznovská polosárí s kamínky a zlatou výšivkou. Na vesnici zase uvidíte tradiční domorodá polosárí, která většinou sestávají z tmavé bavlněné sukně, která je přebohatě vyšívána pestrobarevnými bavlněnými nitěmi, tradičního čoli a dhupatty.

Uttar Pradéš


Zdejší polosárí, kterým se říká lehenga-dhupatta, pravděpodobně vznikla z antaríji, neboli pruhu látky, který se zavinoval přes boky. Sukně jsou proto většinou zavinovací a vzorky typicky severoindické. Většina látek se tiskne v rádžasthánském Jaipuru.

Bombay a Bollywood


Indický filmový průmysl udělal z polosárí, které má spíše funkci kmenového oděvu, oděv hodný královen světové módy. Střihy, výzdoba a barvy neznají hranic. Tento typ polosárí zaplavil celou Indii - Indky si je velmi oblíbily jako společenské šaty - i když jsou na jednu stranu stále "tradiční", často jsou neuvěřitelně sexy a moderní.

Kérala


Tradičním místním oděvem, který nosí jak muži, tak ženy (jen s rozdílem ve způsobu vázání) je kasavu mundu. Skládá se ze dvou pruhů látek. Spodní se zaváže kolem boků a bohatě nařasí vepředu, druhá se zase zavine tradičním nivi způsobem kolem těla. Kasavu mundu se vyrábějí z přírodní nebělené bavlny, jejich lemy jsou téměř vždy vytkávané pravým zari, které tvoří úzké či široké pruhy. Může být doplněno dalšími barvami, výšivkou či tiskem.

Tamil Nadu a Andhra Pradéš


V této části jižní Indie, kde se polosárí říká pavada-davani anebo právě half-saree, nosí polosárí nejvíce mladé, neprovdané dívky. Většinou se šijí z kánčípuramských hedvábných látek (anebo jejich napodobenin) a doladěna jsou šifonovou dhupattou. Typické jsou širokánské zlaté lemy a kontrastní barvy - červená se zelenou, modrá s růžovou, oranžová s hnědou... Oblíbená jsou i kostkovaná polosárí. Sukně se šijí tak, že se látka nestříhá, jen nabere do sámků kolem pasu.

Ássom


Místní polosárí je ze dvou částí - sukně ve tvaru roury ušité z jednoho kusu (připomíná tradiční tibetské a nepálské oděvy) a dhupatty zavázané podle místního kmenového zvyku. Typickými vzorky jsou geometrické motivy vyšívané nebo vytkávané z barevných nití. I když typickými barvami jsou černá s červenou, Assomky se rozhodně neomezují pouze tímto spektrem. Ta nejluxusnější polosárí bývají vyrobena z místní speciality - zlatého hedvábí neboli moonga silk. Jejich cena může obsahovat i čtyři nuly.

Manipur


Tradiční domorodá sárí převládajícího kmene Višnupriya Meitei je tzv. phanek. Skládá se z příčně pruhované sukně, sešité z dvou pruhů látky. Ta má válcovitý tvar a připomíná typické tibetské oděvy. Její lem je zdoben bohatým plastickým vytkáváním. Dhupatta se naopak vyrábí z jemného mušelínu a typickými vzorky jsou džamdani motivy - "zubaté" temple motivy na okrajích a květy coby dekorace. Tato polosárí si téměř všichni tkají doma, neb v každém domě mají tkalcovský stav. Je proto velmi těžké nějaké sehnat mimo Manipur.

 

 

Info Kontakt Tento e-shop provozuje: Oznámení EET Newsletter
Info
Kontakt
Tento e-shop provozuje:

Veronika Kobesová
Údolní 48, Brno, 60200

IČO 75501813 DIČ 8053043790

 

Oznámení EET

Podle zákona o evidenci tržeb je prodávající povinen vystavit kupujícímu účtenku. Zároveň je povinen zaevidovat přijatou tržbu u správce daně online; v případě technického výpadku pak nejpozději do 48 hodin.

Newsletter
Novinky a akce e-mailem
Chcete od nás dostávat novinky přímo na svůj e-mail?
Tato stránka je chráněna službou reCAPTCHA. Zjistit více.
Informace získané prostřednictvím Google reCAPTCHA podléhají Pravidlům ochrany osobních údajů a Smluvním podmínkám společnosti Google a používají se všeobecné bezpečnostní účely (nepoužívají se na přizpůsobenou reklamu společnosti Google)
Copyright 2015 - 2024 © Ganga