Indické tance

Úvod IndieIndické tance
  MOHINIATTAM
Tanec Mohiní pochází z jihoindického státu Kerala. Slůvko "mohiní" znamená "ta, která okouzluje" a "attam" je tanec. Jak sám název napovídá, jde o milostný tanec (lasja), doprovázený mírnými kroky, houpavými pohyby a mnoha gesty (mudrami), které vyprávějí příběh zpívaný v písni. 
 
  MANIPURI
I když pochází Manipuri tanec z relativně malého a bezvýznamného státečku na samé východní výspě Indie, řadí se mezi šest nejznámnějších indických tanců. Je to čistě náboženský tanec a nese typické znaky kmenové manipurské kultury.
 
  ODISSI
Tanec Odissi je stejně jedinečný, jako stát Orissa, že kterého pochází. Neodolatelná směs severo a jihoindických vlivů dala vzniknout překrásnému tanci, který zaujme elegantními polohami, ladnými pohyby a také nádhernými kostýmy doplněnými stříbrnými šperky.
 
  KATHAKALI
Tanečníci Kathakali se svými bohatými kostýmy a výrazným nalíčením, díky kterému jsou zapsáni v Guinessově knize rekordů, stali symbolem jihoindického státu Kerala a jižní Indie vůbec. Pravidla pro hudbu, pohyby a mimiku nejsou o nic jednodušší, než komplikované obrazce zdobící tváře tanečníků.
 
  BOLLYWOODSKÝ TANEC
V naší pouti po indických státech jsme dospěli do Maharáštry a jejího hlavního města - Bombaje. Na řadu tedy přichází bollywoodský tanec, jehož popularita strmě stoupá už i v našich končinách. Není to však žádný tradiční styl, ale jde o způsob tance, předváděný v indických fimech.
 
  KUCHIPUDI
Kučipudi je nádherný klasický tanec, který bohužel stojí stojí v pozadí mnohem slavnější tanec Bharatanátjam. Pochází z Andhra Pradéše, státu plného tradic a původního umění. Původně existovaly dvě formy tohoto tance - Nattuva Mela, který předváděly ženy a Nátja Mela předváděný muži.
 
  YAKSHAGANA - KRÁLOVÉ V RÝŽOVÝCH POLÍCH
Nádherný tanec Jakšagana je jakýmsi chudým bratrem mnohem známějšího tance Kathakali. Je to ale velká škoda, protože je živoucí indickou tradicí, oblíbenou zejména ve venkovských oblastech. Vzhledem k tomu, že náš seriál o indických tancích jde ruku v ruce se seriálem o indických státech, není těžké uhádnot, že Jakšagana pochází z Karnataky.
 
  BAHARATNATYAM
Asi nejznámější indický tanec Bharatanátjam vznikl v Tamilském městě Thandžavúr. Jeho názvev je vlastně složeninou slov BHAva (výraz), RAga (hudba), TAla (rytmus) a NATJAM (dramatické umění). Je založený na pět tisíc let starém spisu - Nátja šástře.
Info Kontakt Tento e-shop provozuje: Oznámení EET Newsletter
Info
Kontakt
Tento e-shop provozuje:

Veronika Kobesová
Údolní 48, Brno, 60200

IČO 75501813 DIČ 8053043790

 

Oznámení EET

Podle zákona o evidenci tržeb je prodávající povinen vystavit kupujícímu účtenku. Zároveň je povinen zaevidovat přijatou tržbu u správce daně online; v případě technického výpadku pak nejpozději do 48 hodin.

Newsletter
Novinky a akce e-mailem
Chcete od nás dostávat novinky přímo na svůj e-mail?
Tato stránka je chráněna službou reCAPTCHA. Zjistit více.
Informace získané prostřednictvím Google reCAPTCHA podléhají Pravidlům ochrany osobních údajů a Smluvním podmínkám společnosti Google a používají se všeobecné bezpečnostní účely (nepoužívají se na přizpůsobenou reklamu společnosti Google)
Copyright 2015 - 2024 © Ganga