Čoli - topy pod sárí

Úvod Indická módaČoli - topy pod sárí

Čoli neboli blause je vršek, který se téměř vždy nosí pod sárí. I když se nejedná o tradiční indickou záležitost, v Indii zcela zdomácnělo a vzít si sárí bez čoli je dnes téměř nepředstavitelné.

Čoli v historii

Jak jsme se již zmínili, původně se v Indii čoli nenosilo. V dávných dobách byl běžný styl "nahoře bez", jak dokumentují nesčetné malby nebo sochy z předmughalského období. Kromě odhalených prsou jsme mohli vidět i prathidhi, což vlastně není nic jiného, než kousek látky zavázaný přes prsa. I když se traduje, že čoli vymysleli a v Indii zavedli až muslimové, není tomu tak. Je pravda, že drtivou většinu staroindických oděvů tvořilo oblečení nešité - většinou se jednalo o dva kusy látky, které se vázaly různým způsobem a nosili je muži i ženy. Ovšem už v obbdobí Guptovců (4.-8. stol. n.l.) se začaly objevovat šité tuniky a haleny, některé z nich ne nepodobné čoli.

Nahoře bez.

 

 

Prathidhi - průhledná nebo neprůhledná látka přes prsa.

 

 

Čoli ve staré Indii.

Obrazy z jeskyní Adžanta. Zdroj: http://www.4to40.com

 

Je ale pravda, že k rozšíření čoli přispěli právě mughalští vládci, vládnoucí Indii od 16. století. Obnažená ňadra se totiž neslučovala s jejich náboženským vyznáním. A co nestihli muslimové, to dokonali Britové. Za jejich nadvlády byly ženy nuceny v některých případech dokonce nosit čoli viktoriánského střihu - s dlouhými rukávy, stojáčkem a volánky. Ovšem zvyk nenošení čoli se stále drží v Bengálsku, u kmenů z Orissy a v některých zemích východní Indie.

Čoli dnes

V současné době má ve většině případů čoli jednotnou podobu - jedná se o krátkou blůzku se dvěma záševky na zádech a předkem střiženým tak, aby byl víceméně schopen udržet prsa i bez podprsenky (i když podprsenky se pod čoli běžně nosí). Čoli mají zapínání vepředu a většinou na háčky - celá přední část na první pohled nevypadá vůbec pěkně, ale vzhledem k tomu, že je vždy zahalena sárím a vidět je naopak zadní část, pak je to samozřejmě v pořádku. Je to právě zadní část a rukávky, na které se z výše zmíněného důvodu soustředí případné zdobení či výšivky.

Ušité čoli v Indii téměř není možné sehnat. Hotová vyrábějí jen dvě továrny v Kalkatě v Bengálsku, kde také existují obchody, kde se dají koupit čoli ušitá ze sárí nebo jiných látek. Všechny Indky si proto nechávají šít čoli přímo na míru u tisíců krejčích, kteří jsou nezbytnou součástí indického života. U sárí buď bývá "blause piece", což je kus látky vzorově i barevně sladěný se sárí, nebo si dámy vybírají v obchodech, kde se látky prodávají přímo po malých kuponcích určených k ušití čoli. Někteří krejčí mají vystavenou kartičku s různými typy zadního výstřihu.

Takových čoli existuje alespoň miliarda.

Hotová strečová čoli z našeho eshopu - perfektní střih, padnoucí materiál.


Čoli v Bollywoodu

I když drtivá většina Indek nosí právě výše zmíněná čoli, u kterých se liší maximálně výstřih či délka rukávů, rozhodně to neplatí pro indické celebrity a bollywoodské filmy. Tam můžete vidět přehlídku nejrůznějších typů blůzek a topů, od vyšívaných halen až po minipodprsenky, fantazii se meze nekladou.

Čoli pro bollywoodské hvězdy. Nutné ušití na míru nějakým velmi šikovným krejčím.
Obrázky: http://sareedreams.com


Jak si vybrat čoli?

V našem e-shopu nabízíme hotová čoli z Bengálska. V první řadě je důležitá velikost - všechny míry se měří PŘES PRSA, nikoliv pod, takže pokud máte podprsenku např. 80D pak vám čoli velikosti 80 určitě bude malé. Bohužel neexistuje žádná tabulka na přepočítání velikosti podprsenky na velikost čoli, nejjednodušší je prostě změřit se metrem.

Další položkou je materiál a typ - flitrovaná Bolly čoli jsou vhodná na party, čoli šitá ze sárí (poly čoli a tribal čoli) zase na vystoupení, nebo v případě, že budete mít štěstí na stylově podobné sárí. Nejčastěji nošenými jsou strečová čoli (jak jsme již psali, přední "sešitá" část není pod sárí vidět) a superčoli, která jsou asi nejoblíbenější díky úžasné pružnosti, pohodlnosti a kvalitnímu provedení.

Pokud jste si ujasnila obě předchozí kritéria, nezbývá, než vybrat barvu. Kupodivu se většinou nevybírá čoli v barvě sárí, ale spíše v barvě vzorku či výšivky - sárí tak na čoli vynikne a celek nepůsobí příliš jednolitě. Pokud má tedy například zelené sárí modré okraje a červené květinky, můžete vzít čoli modré nebo červené. S výběrem v našem e-shopu nebo kamenném obchodě vám vždy rádi poradíme :-). Zde nabízíme několik tipů pro barevné ladění (nejvhodnější barva je vždy nahoře):

Bavlněná sárí

 

 

 

 

Hedvábná sárí

 

 

 

 

Viskózová sárí


Čoli faux pas aneb takto ne:

Vykukující spodek ňadra Aishwaryi Rai poukazuje na to, že krejčí rozhodně není tak dobrý, kolik asi stál. I mistryně královna se někdy utne.

Liz Hurley se provdala za Inda. Je opravdu podivné, že nechal svoji manželku vyjít v průhledném sárí bez čoli - tento prsatý outfit vzbudil pohoršení i mezi indickými muži, kteří se jinak samozřejmě rádi podívají...

Čeho je moc, toho je příliš. Pokud v takovémto čoli působí přeslazeně a přeplácaně Indka, jak bychom v něm asi vypadaly my...

Obrázky:
http://sareedreams.com


Ušít si čoli?

Pravé indické čoli je kus vysoké krejčoviny. Pokud máte šikovnou krejčovou nebo ještě šikovnější ruce, pak samozřejmě vzhůru do toho. Zde vám ukazujeme něco, co by se dalo považovat za střih k čoli, i když indičtí krejčí ho zásadně nepoužívají - šijí prostě od oka :-)

 

 

 

Info Kontakt Tento e-shop provozuje: Oznámení EET Newsletter
Info
Kontakt
Tento e-shop provozuje:

Veronika Kobesová
Údolní 48, Brno, 60200

IČO 75501813 DIČ 8053043790

 

Oznámení EET

Podle zákona o evidenci tržeb je prodávající povinen vystavit kupujícímu účtenku. Zároveň je povinen zaevidovat přijatou tržbu u správce daně online; v případě technického výpadku pak nejpozději do 48 hodin.

Newsletter
Novinky a akce e-mailem
Chcete od nás dostávat novinky přímo na svůj e-mail?
Tato stránka je chráněna službou reCAPTCHA. Zjistit více.
Informace získané prostřednictvím Google reCAPTCHA podléhají Pravidlům ochrany osobních údajů a Smluvním podmínkám společnosti Google a používají se všeobecné bezpečnostní účely (nepoužívají se na přizpůsobenou reklamu společnosti Google)
Copyright 2015 - 2024 © Ganga