Jak poznat pravé hedvábí?

Úvod Indická módaJak poznat pravé hedvábí?

 

 

Je to lesklé - je to hedvábí. Takvou představu má o indických látkách většina žen. Některé navíc hodnotí i "příjemnost" materiálu - když je to lehounké a klouzavé na dotek, musí to být královna všech látek - božské hedvábí. Ve skutečnosti na dotek či na pohled rozezná pravé hedvábí jen člověk, který s ním má delší zkušenosti. Této situace využívají nejrůznější podvodníčci, aby vám prodali "zaručeně pravé hedvábné sárí/halenku/sukni/šálu". Sázejí na to, že zákazník bude oslněn indickými vzory a nebude tušit, jak se o pravosti materiálu vlastně přesvědčit.

 

Z polyesterového hadříku prodejkyně
na Facebooku rázem udělala vzácné
surové hedvábí.
zdroj: Facebook


TEST!!!

 

A proto je tu Ganga - ukážeme vám jednoduchý trik, jak si materiál otestovat. Říká se mu Zkouška ohněm. Stačí vám jedno jediné vlákýnko zkoušeného materiálu. Zejména u sárí je velmi jednoduché ho získat. Toto vlákýnko zapálíte a plamen ihned sfouknete. Druhý konec vlákna doporučujeme držet raději pinzetou, než prsty. Z bezpečnostních důvodů je ideální udělat tento exeriment v koupelně.

Výsledky:

 

1. Tvrdá, nerozmáčkutelná kulička, plastový zápach - polyester.


1. Spálený konec vlákna se proměnil ve tvrdou nerozmáčknutelnou černou kuličku, navíc páchne jako spálená guma - pak si můžete být jistá, že se jedná o syntetický či umělý materiál - polyester, nebo v lepším případě viskozu.

 

2. Vlákna rozpadnutá na prach, zápach spálených vlasů - hedvábí.

 

2. Spálený konec vlákna se rozpadl na prach, nebo se proměnil v kuličku, která se po zmáčknutí změní v prach - pak se jedná o přírodní materiál - nejpravděpodobněji hedvábí, bavlnu anebo jejich směs.

ČASTÉ DOTAZY

- Zjistila jsem, že se o hedvábí nejedná, ale na cedulce od výrobce/z obchodu je uvedeno 100% hedvábí.

Bohužel stejně, jako s "pašmínovými" šálami, indičtí obchodníci pod tlakem požadavků podvodných obchodníků našívají cedulky proklamující hedvábí či kašmír doslova na cokoliv. Český obchodník tomu pak buď věří, protože neví, co prodává anebo záměrně zákazníkům lže - pokud to tvrdí výrobce, musí to být pravda.

 

100% hedvábná polyesterová sukně.


- Zakoupila jsem si na internetu/v obchodě hedvábnou věc, ale o hedvábí se nejedná. Už ale uplynula 14ti denní doba pro vrácení. Co mám dělat?

Pokud vám byla prodána věc jako hedvábná, ale hedvábí to není - byla jste uvedena v omyl a kupní smlouva je neplatná od samého začátku. Zboží můžete do e-shopu nebo kamenného obchodu vrátit kdykoliv, žádná lhůta se na to nevztahuje.

 

- Prodejce v Indii se mi dušoval, že se jedná o hedvábí, navíc mi ukazoval nějaký certifikát a byl to bratr majitele hotelu, kde jsem bydlela.

 

Oproti všeobecným představám se v Indii (zejména té severní) shání pravé hedvábí velmi těžko. V turistických destinacích, jako Main Bazaar v Dillí či v okolí Taj Mahalu je naprosto nesehnatelné. Napálit se vás ale budou snažit i obchodníci na slavném Chandni Chowku či v uličkách proslaveného Váránasí. Mějte proto zapalovač u sebe - pokud vám obchodník nedovolí test hedvábí provést, není důvod, proč se v obchodě dále zdržovat.

 

- Na ebayi/Aukru je ke koupi údajně pravé hedvábí, stojí ale jen 20 (30, 40) EUR. Mám zariskovat?

V případě, že se jedná o tzv. vintage nebo antique sárí, je to použitý kousek a pak to skutečně pravé hedvábí může být (ovšem s rizikem flíčků, vyšisování či dírek). Nové hedvábné sárí by ale samozřejmě hluboko pod nákupní cenou prodával jen někdo, kdo by chtěl dělat charitu (a takový člověk by asi neprodával přes Aukro :-) ).

Info Kontakt Tento e-shop provozuje: Oznámení EET Newsletter
Info
Kontakt
Tento e-shop provozuje:

Veronika Kobesová
Údolní 48, Brno, 60200

IČO 75501813 DIČ 8053043790

 

Oznámení EET

Podle zákona o evidenci tržeb je prodávající povinen vystavit kupujícímu účtenku. Zároveň je povinen zaevidovat přijatou tržbu u správce daně online; v případě technického výpadku pak nejpozději do 48 hodin.

Newsletter
Novinky a akce e-mailem
Chcete od nás dostávat novinky přímo na svůj e-mail?
Tato stránka je chráněna službou reCAPTCHA. Zjistit více.
Informace získané prostřednictvím Google reCAPTCHA podléhají Pravidlům ochrany osobních údajů a Smluvním podmínkám společnosti Google a používají se všeobecné bezpečnostní účely (nepoužívají se na přizpůsobenou reklamu společnosti Google)
Copyright 2015 - 2024 © Ganga