Ozdoby obličeje a krku

Úvod Indická módaOzdoby obličeje a krku

 

 

NOS


Téměř každá Indka má propíchnutý nos. A to rozhodně ne kdekoliv. Místo většinou musí najít odborník, protože piercing má zaručit svojí nositelce plodnost, štěstí a uchránit ji od ženských problémů. Ozdob existuje nespočet - i když většina Indek dává přednost jen droboučkému kamínku nebo zlaté kytičce, často se objevují i drobné kroužky. Pro slavnostní příležitosti existují i kroužky větší, od kterých vede řetízek (náth neboli nose chain). Ten se pak háčkem přichytí do vlasů za ucho. Ozdoben může být, stejně jako kroužek, ještě zavěšenými korálky, kamínky, rolničkami a nebo dalšími naaranžovanými řetízky. Ale máme tu samozřejmě i bezpočet cikánských a jiných domorodých kmenů, které na těchto ozdobách nijak nešetří. A tak můžeme obdivovat kruhy a řetězy opravdu úctyhodných rozměrů. Tyto kmeny upřednostňují stříbro. Trošku nezvykle se někdy náušice upevňuje i "pod nos". Zachycuje se mezi nosní dírky a nejčastěji má podobu perlové kuličky nebo slzičky a při každém pohybu se chvěje. Stejně tak může prostor pod nosními dírkami zdobit kroužek.


Vychytávky:
Abyste působila opravdu indicky, nemusíte hned běžet do Tatoo saloonu. Existuje mnoho náhrad, ať už magnetických (které se ale rády ztrácejí), anebo prostě nasunovací nánosničky z měkkého kovu, které si přichytíte tak, že je jednoduše přitlačíte.

 

ZAKOUPIT MŮŽETE ZDE.

 

 
 
 
     


UŠI

Indické náušnice (kundala) jsou kapitolou samy o sobě. Nejde vyčíslit a popsat, kolik typů, barev a stylů se vyrábí. Zkusme tedy začít těmi tradičními. Ty podle dávných písem měly tvar ryby nebo kapky, případně kroužku. A z těchto tvarů se vychází dodnes. Hlavně cikánské kmeny plus tanečnice mají v oblibě další tvar - zvoneček. Náušnice z pravého zlata jsou neskutečně dokonale vyvedeny. A když už zlato, tak pořádně. Těžko potkáte Indku, která má v oušku jen drouboučkou kuličku či téměř neviditelný řetízek. Průměrná indická zlatá náušnice měří 2 - 3 centimetry a i při nejbližším pohledu nezklame svojí dokonalostí a nápaditostí.

I když pravé zlato se většinou kamínky nezdobí, u běžné bižuterie je tomu naopak. Jednoznačně vedou napodobeniny stříbra nebo zlata (černé, nebo ocelově zbarevné kovy jsou ve výrazné menšině) a s kamínky se nešetří. V posledním roce přišly do módy kombinace opravdu velikánských kamenů s mnoha maličkými, barevně odpovídajícími. A to vypadá skvěle. Vybrat si můžete ze široké škály velikostí - od droboučkých kytiček, přes klasiku až po velenáušnice opravdu obřích rozměrů.

Jenže náušnicí samotnou to rozhodně nekončí. Hlavně slavnostní kousky totiž mívají jednoduchý a nebo i hodně bohatý řetízek s háčkem na konci. Co s ním? Buď může vést kolmo nahoru a zachytíte si ho do vlasů tak vysoko, jak to jen jde, nebo ho necháte povolený a bude směřovat za ucho, dozadu. Obě varianty vypadají opravdu efektně. Podobným doplňkem bývá rovněž buď jednoduchý anebo patřičně nazdobený řetízek, který má ale místo háčků očka. Ty se upevňují tak, že předtím, než náušnici nasadíte, vsunete na ni jedno očko, a když si ji dáte do ouška, řetízek obtočíte kolem horní strany ucha a koncový kroužek opět navléknete na náušnici, tentokrát za uchem. Nakonec připevníte uzávěrem náušnice. Tento styl se samozřejmě příliš nehodí pro náušnice na háčky, ale nic není zakázané.

Kapitolou samy pro sebe jsou nejrůznější typy záušnic a pak speciální náušnice kán. Ty mají tvar ne nepodobný uchu, a také se tak nosí - pomocí háčků po stranách se aplikují přes celé ucho. Domorodé a cikánské typy záušnic (neboli spíše předušnic) se pak háčky zavěšují na horní stranu boltce a stejným způsobem se přidržují i naspodu.

Vychytávky:

Nebojte se velkých náušnic, jen je potřeba si pomalu zvykat. Pokud máte alergii na nikl, kterýžto indické kovy obsahují do sytosti, nechejte si ve zlatnictví udělat zlaté či stříbrné háčky, které pak můžete vyměnit za ty původní. Háčky od visacích náušnic budou nejlépe držet na nalakovaných, pevně stažených vlasech. V nejhorším pomohou vlásenky. Pokud nechcete řetízek od náušnice používat, většinou jde velice jednoduše odpreparovat. Dělají to tak i Indky.

 

ZAKOUPIT MŮŽETE ZDE.

 

 
 
 
 
   
Řetízek se zavine kolem ucha a tím náušnici opticky prodlouží.


KRK

Indky mají samozřejmě v oblibě nejrůznější zlaté řetízky a opět platí, že dávají přednost těm výraznějším. Mezi náhrdelníky má svoje specifické místo mangalsútra (na jihu mangalam nebo tháli) - ozdoba vdaných žen. Správně by měla být ze zlata, diamantů a černých perel, ale vzhledem k tomu, že šťastlivkyň, které by si to mohly dovolit, je poskrovnu, nosí se hlavně napodobeniny. Ty mohou být v různé kvalitě. Od cetek za pár korun (ale i ty vypadají hezky) až po věrné napodobeniny svých několikakarátových kolegů. A stejně tak je to i s velikostmi - od miniaturních řetízků s přívěskem se dostaneme k těm nejčastějším, sahajícím asi 10 cm pod krk, a skončíme u obrovských mangalsúter, z nichž největší bývají svatební. Doslova na řetězu z perel visí ohromný, zlatý závěs, který budou někteří znát z filmů. Mangalsútru dává ženě její ženich v den svatby a její předání je přímo součástí svatebního obřadu, při smluvených svatbách ji vybírají ženichovi rodiče a je většinou podobná té, kterou nosí jeho matka. Tchýně jsou hold všude stejné :-)


Vychytávky:
Pokud se vám mangalsútra hrozně líbí a nejste zrovna vdané hinduistky, klidně ji noste i tak. Pokud náhodou v našich končinách pravou Indku potkáte, setkáte se nanejvýš s přátelským poučením - tím pádem s možností dozvědět se o mangalsútře ještě něco navíc a příjemně si popovídat s "rodilou mluvčí" :-)

     
Nejčastější podoby mangalsútry


KUNDAN NEBOLI BRIDAL SETY

Pokud se chcete opravdu nazdobit, jistě oceníte nejlepší vychytávku - takzvaný kundan set. Jde vlastně o tvarově i barevně sladěnou soupravu šperků, nejčastěji obsahující tikku, náušnice (visací) a náhrdelník. Často mohou být přidány i náramky nebo jiné ozdoby na ruku, aplikace do vlasů nebo i bindi. A opět jsem u toho. Nádherně vypadající, ovšem kvalitou neohromující kundan sety můžete pořídit přímo na ulici za pakatel - Indové jsou mistři v atrapách, od drahých kundan setů proto jejich chudé bratříčky poznáte až po bližším zkoumání. Pak jsou zde klasické bohatší kundan sety, které se v posledním roce začaly také dělat i s hodně obřími kameny obklopenými horou maličkých. Zlato samozřejmě vede, ale dají se při troše štěstí sehnat i ve stříbře. A zdobeny bývají bezbarvými nebo barevnými sklíčky v podobě kamínků. Pomaličku se dostáváme k pravým šperkům a opět - zlatem se nešetří. Ve výlohách luxusních zlatnictví můžete obdivovat luxusní kundan sety, které si můžete pořídit jen za pouhých několik milionů :-)


Vychytávky:
Pokud si chcete koupit kundan set, ale přebývá vám tam tikka nebo náušnice, o kterých víte, že je nebudete nosit, stejně do něj jďete. Bez těchto částí by totiž stál jen nepatrně méně. A pokud nemáte jednotnou soupravu, ale chcete působit sladěně, snažte se kombinovat (zejména pro náhrdelník, náušnice a případně tikku) co nejvíce stejné šperky - nejen barvu a zlato/stříbro, ale i celkový styl. Pokud se vám to nedaří, zůstaňte raději jen u zlatých či stříbrných doplňků, které zkombinujete bez problémů.

 

ZAKOUPIT MŮŽETE ZDE.


 

 
 
 
     
 
 
 
 

 

 

 

 

Info Kontakt Tento e-shop provozuje: Oznámení EET Newsletter
Info
Kontakt
Tento e-shop provozuje:

Veronika Kobesová
Údolní 48, Brno, 60200

IČO 75501813 DIČ 8053043790

 

Oznámení EET

Podle zákona o evidenci tržeb je prodávající povinen vystavit kupujícímu účtenku. Zároveň je povinen zaevidovat přijatou tržbu u správce daně online; v případě technického výpadku pak nejpozději do 48 hodin.

Newsletter
Novinky a akce e-mailem
Chcete od nás dostávat novinky přímo na svůj e-mail?
Tato stránka je chráněna službou reCAPTCHA. Zjistit více.
Informace získané prostřednictvím Google reCAPTCHA podléhají Pravidlům ochrany osobních údajů a Smluvním podmínkám společnosti Google a používají se všeobecné bezpečnostní účely (nepoužívají se na přizpůsobenou reklamu společnosti Google)
Copyright 2015 - 2024 © Ganga