Jak se starat o sárí

Úvod O sáríJak se starat o sárí

"Odškrobení"


Některá bavlněná a viskózová sárí se prodávají silně naškrobená. Je to kvůli snadnějšímu tisku a transportu. Než vám takové sárí změkne, je třeba ho obvykle 5 - 10x vyprat. Měknutí ale urychlí i to, že v něm budete chodit doma, spát v něm, nebo ho opakovaně žehlit.

 

Praní


Většinu bavlněných a viskózových sárí můžete prát na jemný cyklus v pračce, ale jen do 30 stupňů. Výjimku tvoří ta sárí, která jsou vyšívaná. Výšivka by se mohla poničit (i když se to stává jen ve výjimečných případech), proto je raději perte v ruce. Obzvláště zlaté nebo stříbrné nitky rády vypadávají. Pokud je vaše sárí vyrobeno z velmi jemné gázoviny, perte je pouze v ruce a hlavně dávejte pozor při ždímání - když je sárí mokré, je mnohem zranitelnější. Protože sárí bývají barvená přírodními barvami, často ze začátku pouští, proto je perte odděleně. To se ale časem spraví, kupodivu bez toho, že by vybledla.

 

Sušení


Sárí můžete sušit, i když je několikrát přeložené. Pokud je neskládáte a jen volně rozložíte, může být v létě suché i za půl hodiny. Někdy ani bavlněné sárí, když ho pověsíte pěkně rovně, nemusíte žehlit. Pozor! Čisté hedvábí nikdy nesušte na slunci, barvy by mohly vyblednout a bílé části naopak zažlounout. Také některá jiná sárí mohou ztratit barvu, když jsou velmi dlouho na slunci (necháte je u okna, visí ve výloze apod.). Běžným nošením se vám to ale samozřejmě nestane.

 

Žehlení


Většinu bavlněných sárí budete muset žehlit. Můžete použít nejvyšší teplotu s napařováním. Naopak valná většina viskózových sárí se nemusí žehlit vůbec. Pokud ovšem vlastníte onu výjimku potvrzující pravidlo, zkuste to na co nejnižší teplotu. Raději to zkoušejte na konci, který při nošení není vidět (opačný, než je vlečka). Hedvábná sárí se také buď nemusejí žehlit vůbec, pokud ano, tak na dvojku. To ale raději také vyzkoušejte, protože může být pro zpevnění protkáno umělými vlákny. Ale existují i hedvábná sárí, která snesou i trojku.

 

Zvláštní rady


Pokud máte to štěstí a vlastníte pravé "zari" sárí (tedy sárí vyšívané pravým kovovým drátkem - mosazným, zlatým nebo stříbrným), musíte ho každý měsíc vytáhnout ze skříně a znovu složit. Jinak by došlo k trvalému ohnutí kovových drátků. Nejlepší je mít takové sárí uložené v pevné krabici, anebo na něj nic dalšího nepokládat. Pozor si dávejte při žehlení. Žehlit se sice může, bezprostředně po přejetí žehličkou ale na kovovou část nesahejte, mohli byste se popálit.

 

 

Co je sárí?

Proč sárí?
Jak si vybrat sárí?
Jak si obléct sárí?
Jak se starat o sárí?
FAQ

Info Kontakt Tento e-shop provozuje: Oznámení EET Newsletter
Info
Kontakt
Tento e-shop provozuje:

Veronika Kobesová
Údolní 48, Brno, 60200

IČO 75501813 DIČ 8053043790

 

Oznámení EET

Podle zákona o evidenci tržeb je prodávající povinen vystavit kupujícímu účtenku. Zároveň je povinen zaevidovat přijatou tržbu u správce daně online; v případě technického výpadku pak nejpozději do 48 hodin.

Newsletter
Novinky a akce e-mailem
Chcete od nás dostávat novinky přímo na svůj e-mail?
Tato stránka je chráněna službou reCAPTCHA. Zjistit více.
Informace získané prostřednictvím Google reCAPTCHA podléhají Pravidlům ochrany osobních údajů a Smluvním podmínkám společnosti Google a používají se všeobecné bezpečnostní účely (nepoužívají se na přizpůsobenou reklamu společnosti Google)
Copyright 2015 - 2024 © Ganga