Ozdoby vlasů

Úvod Indická módaOzdoby vlasů

Jak je známo, Indky mají vlasy v drtivé většině případů neskutečně kvalitní. Hinduisté dodržují zvyk, kdy se malému, asi dva roky starému dítěti vlasy obřadně ostříhají. Pro mnoho žen je to naposledy, kdy se svých vlasů nůžkami dotknou. Zatřihávání konečků se v Indii moc nepěstuje, naopak ženy sikhského náboženství, které je rozšířeno zejména v Pandžábu a Dillí, mají přímo zaneseno v náboženských povinnostech, stejně jako muži, že si vlasy nesmějí stříhat nikdy.

Ovšem existuje jedno místo, kde hodně Indek rádo zanechá svoji chloubu. V jižní Indii, ve státě Andhra Pradéš, stojí nejbohatší a nejnavštěvovanější chrám na světě - Venkatéšvara nebo též Tirupathi Baládží. Aby ho věřící zhlédli, stojí dlouhé hodiny únavné fronty. A dary Božstvu se nešetří - lidé často odevzdávají nejen téměř celý svůj majetek, ale také svoji ozdobu - vlasy. Ženy i muži se tu nechávají oholit dohola. Jejich vlasy pak slouží k výrobě paruk a prodloužení vlasů po celém světě. Ve městě Tirumala, kde se chrám nachází, i v blízkém Tirupathi můžete vidět spoustu holohlavých Indek a Indů.

O své vlasy se pak Indky připravují ještě jednou - při smrti manžela. Nedochází k tomu vždycky, ale některé ženy už si vlasy vyholují do konce života a holou hlavu pak zakrývají sárím v tradiční barvě vdov - bílé.

Vysoká kvalita Indických vlasů je dána geneticky - Indové jsou dosti podobní našim Romům. To ještě posiluje opravdu vydatná péče, kterou Indické krásky své hřívě dopřávají. Zcela běžné je používání vlasových olejů (kokosový, hořčičný, mandlový...), které působí klidně i celý den a s vlasy dokáží udělat doslova zázraky. Chodit s mastnou hlavou v Indii rozhodně neznamená ostudu.


Vychytávky:
Používat olej ale můžete i v našich zeměpisných šířkách. Ovšem raději pouze doma, ať už přes noc nebo ve volných chvílích. Olej by měl působit co nejdéle, klidně i 12 hodin. Vlasy je pak potřeba umýt o něco důkladněji.

 

ÚČES


Jako všechno ostatní v životě pravověrného Hinduisty, je i úprava vlasů předepsána starobylými knihami - Védami. Ty už tisíce let nejen radí, co má člověk udělat, když se snaží dosáhnout svého cíle, ale také udávají společenské a morální normy. A ženské vlasy dopadly následovně: v každém případě by měly být nějakým způsobem svázané, i když rozpuštěné je někdy mohou nosit asketky a světice. Svobodné dívky si vlasy mají plést do jednoho nebo dvou copů, vdané se pak krášlí mnoha složitějšími účesy, zejména nesčetnými druhy drdolů, které dokážou ze své bujné hřívy vykouzlit. Důležitou roli hraje pěšinka - pokud je na stranu, značí pilnou pracovnici nejstaršího řemesla.

Dnes uvidíte v Indii všechny typy účesů, které znáte ze západu, i když je pravda, že i v těch nejzmodernizovanějších městech v drtivé většině převládají dlouhé nebo delší vlasy. Stejně tak je to i s barvami - tradiční havraní čerň ustupuje různým melírům, hlavně do hnědých odstínů. Blonďatou Indku ale ještě stále (naštěstí) nepotkáte. Opravdu dlouhé vlasy již nosí ve městech spíše starší generace, mladé holky ke svým džínům volí vlasy pod ramena a - jak jinak - rozpuštěné, jako jejich filmové idoly. Naopak na nesčetné slavnosti - ať už náboženské svátky, nebo svatby svých nesčetných příbuzných, si Indky často jen za pomoci nejbližších, dokážou vytvořit ty nejkomplikovanější a nejnádhernější účesy, které si často zdobí neuvěřitelně vynalézavými šperky, na kteréžto se zachviličku podíváme. Dokonalou ozdobu - jasnímovou gumičku do vlasů - si můžete koupit i v našem e-shopu.

 

Klasika - komplikovaný drdol dozdobený živými květy.
Indky mají dostatek vlasů pro vytvoření doslova jakéhokoliv účesu.
Po vzoru slavných hereček se dnes holky nebojí ničeho.


SINDHUR


Pokud se na Indku podíváme pěkně odshora, první, co nás asi zaujme, je červeně vybarvená pěšinka. Oproti známé tečce na čele - bindi - je to zaručený znak vdané ženy. Poprvé se jím žena zdobí na svatbě, kdy jí ženich pěšinku vysype červeným rumělkovým práškem - kunkumou. Dříve se prý u válečnické kasty (kšatrijové) místo kunkumy používala krev zabitých nepřátel, které ženich musel skolit v souboji o svoji vyvolenou. Sindhur může být různě dlouhý, různě výrazný, a také různě barevný. Převládají vínové odstíny, i když občas můžeme zahlédnout pravou, krvavě rudou, barvu.


Vychytávky:
Někdo upřednostňuje sindhur práškový, který se rozmíchá s vodou, někdo jiný zase ten připravený, tekutý. Může se udělat jen pidičárečka (může sahat i mírně do čela), ale může pokrývat i celou pěšinku. A co když chcete mít vlasy moderně, na bok? Pak si sindhur udělejte jen maličký, ale přetáhněte si ho asi 1 - 2 cm do čela, aby byl vidět.

 

TIKKA


Pro slavnostnější příležitosti se pěšinka zdobí ještě šperkem - tikkou. Řetízek se háčkem zachytí vzadu ve vlasech a tikka pak pokračuje až do čela, kde je zpravidla ukončena kapičkou, slzičkou, nebo jiným výraznějším útvarem. Spektrum je téměř nekonečné - od jednoduchoučkých řetízků, přes elegantní tikky zdobené kamínky se můžeme dostat až k "megatikkám" bollywoodských hvězd a bohatých nevěst. Nosí se zpravidla uprostřed na pěšince, i když tanečnice kathaku nebo muslimky rády používají arabskou, neboli pákistánskou tikku - ta má tvar trojúhelníku a nosí se na bok. A samozřejmě není žádný problém tyto tikky kombinovat. 


Vychytávky:

Jak tikka drží? Na konci řetízku je háček, který se upevní na pěšince. Pokud máte vlasy stažené dozadu a nebudete se příliš pohybovat, většinou to stačí. Jinak můžete na pomoc zavolat vlásenky (jedna dozadu k háčku, druhá těsně na rozhraní vlasů a čela). Někdo používá i lepítko, kterým je tikka upevněná v obalu - je oboustranné, takže ho jde nalepit na čelo a tikku tak připevnit. Zdravotní atestaci ale toto lepidýlko samozřejmě nemá :-) Obecně platí, že tikka drží lépe na hrubších nebo hodně nalakovaných vlasech.

 

ZAKOUPIT MŮŽETE ZDE.

 

     
     
Indická i pákistánská tikka jde v pohodě kombinovat.
Tikka nemusí být jednoduchá, může být dozdobena řetízky.
Tikky cikánských kmenů bývají tak obrovské, že téměř slouží jako čepice :-)


SPONY


K upevnění svých krásných vlasů indické krásky používají nesčetné vychytávky a vynálezy. Kromě klasických zavíracích a drdolových spon (ve valné většině s kamínky) se používají ještě aplikace, které se různě upevňují do vlasů. V poslední době zaznamenaly boom různé květinky nebo jiné dekory, které se díky aranžérským drátkům dají uchytit doslova jakkoliv a kamkoliv do účesu. Samozřejmě opět vedou kamínky. 


Vychytávky:
Abyste si pořídily krásnou sponu hodící se k sárí, nemusíte se omezovat jen na Indii. Kamínky jsou v módě, takže spony v indickém duchu koupíte i v mnoha (i českých) bižuteriích. Stejně tak v HM nebo jinde se dá koupit nepřeberné množství gumiček v podobě květů, pěkných, klasických i dostatečně šílených, které sárí krásně oživí.

 

ZAKOUPIT MŮŽETE ZDE.

 

 

 

KVĚTINY


Ohledně nošení květin ve vlasech existuje propastný rozdíl mezi severní a jižní Indií. Zatímco v severní Indii se květinami Indky zdobí jen poskrovnu, většinou k nějaké příležitosti, v jižní Indii jsou čerstvé květiny ve vlasech nedílnou součástí všedního outfitu zhruba každé druhé Indky. A nejde o žádnou marnivost. Například za metr jasmínu zaplatíte zhruba 2 koruny. Bohatší Indky si samozřejmě dovolí bohatší a pestřejší květiny, ale již zmiňované jasmíny bohatě postačí. Prodávají se doslova na každém rohu - prodavačky mají před sebou na košíku stočené girlandy všech možných květů - a právě jasmíny mají drtivou převahu. Krásně a opojně voní po celý den a ani večer nejsou zvadlé a unavené. Většinou se zachycují nahoru k copu nebo drdolu a nechají se volně splývat, někdy se mohou kolem drdolu zamotat jako věneček a při zvláštních příležitostech se jednoduše květinami obalí celý cop.


Vychytávky:
Pro slavnostní příležitosti můžete zkusit štěstí v některém z lepších obchodů s dekoracemi, kde se prodávají naprosto věrné napodobeniny živých květů. A nebo - si girlandu sama udělat z volně rostoucích květů. Větší květy se napichují jeden za druhým - je vhodná dlouhá jehla. Vícebarevné květy můžete buď pravidelně střídat, nebo vytvářet různé kombinace - pak navlékejte od středu z obou stran, pro zachování symetrie. Drobné kvítky, jako třeba jasmín, se váží po celých trsech - cca 5 kvítků najednou, kolem jejich stopeček se uváže uzlík.

Většinou se květiny nosí takto.
Mistři ale dokáží ozdobit vlasy i takovými výtvory.
Kytky ve vlasech vypadají perfektně.


PARANTHY


Paranthy jsou vlastně jakési umělé copy, zakončené střapci, zrcátky, rolničkami nebo jinou ozdobou. Tři prameny, které paranthu tvoří, se zapletou do copu a sepnou se sponou nebo gumičkou. Používají se hlavně pro hodně slavnostní chvíle a samozřejmě i pro tanec.


Vychytávky:
Jak připevnit paranthu? Ve spodní části jsou střapce svázané jednoduchou nití, tu je třeba přestřihnout. Začínáme u hlavy, kde paranthu můžeme přichytit sponou nebo gumičkou, a pak pleteme jako běžný cop, za použití našich vlasů. Pokud je nemáme dostatečně dlouhé, nevadí, dál už pleteme samostatnou paranthu. Na konci sepneme sponou nebo gumičkou, krásně vypadají právě ty květinové.

ZAKOUPIT MŮŽETE ZDE.

 

 

Info Kontakt Tento e-shop provozuje: Oznámení EET Newsletter
Info
Kontakt
Tento e-shop provozuje:

Veronika Kobesová
Údolní 48, Brno, 60200

IČO 75501813 DIČ 8053043790

 

Oznámení EET

Podle zákona o evidenci tržeb je prodávající povinen vystavit kupujícímu účtenku. Zároveň je povinen zaevidovat přijatou tržbu u správce daně online; v případě technického výpadku pak nejpozději do 48 hodin.

Newsletter
Novinky a akce e-mailem
Chcete od nás dostávat novinky přímo na svůj e-mail?
Tato stránka je chráněna službou reCAPTCHA. Zjistit více.
Informace získané prostřednictvím Google reCAPTCHA podléhají Pravidlům ochrany osobních údajů a Smluvním podmínkám společnosti Google a používají se všeobecné bezpečnostní účely (nepoužívají se na přizpůsobenou reklamu společnosti Google)
Copyright 2015 - 2024 © Ganga