Charita 2007

Úvod CharitaCharita 2007

V poslední akci Sarees For Life se vybralo neuvěřitelných více než 11 000 korun. Ty už putovaly organizaci Food For Life tam, kam jste si sami přáli, a tak vám přinášíme reportáž o tom, kterak všechno proběhlo.


VZDĚLÁNÍ


Vybralo se (na vzdělání) 2440,- Kč - Sevadevi 200, Petjaa 300, Jenny 150, Alena 300, Irenseh 380, Petrakoin 200, Nina 200, Nailah 310, Jana 200, Lucie 200, plus 1580 z peněz "Na cokoliv" - 220 Mbabaj, 60 Amerasu, 100 Kai, 300 Renata, 400 Pavla, 300 Studio Slunce Brno a 200 anonymní.


Celkem tedy 4020,- Kč neboli 8000 rupií.


Tato částka zaplatí dvěma dětem školné ve večerní škole na celý rok. Dostane se jim základní vzdělání, základní strava a zdravotní péče a nezbytné školní pomůcky. Děti zde nenosí uniformy. Učí se angličtinu, hindštinu, matematiku a základy ostatních předmětů. Vyučují je mladší učitelé nebo žáci vyšších ročníků, kteří by se chtěli věnovat povolání učitele a tuto svoji "přípravku" berou opravdu vážně a důsledně. Nejsou zde klasické ročníky - děti jsou rozděleny podle dovedností. Pokud rychle zvládnou učivo, postupují do vyšší třídy. Funguje zde i něco jako přípravka nebo školka pro nejmenší. Výuka probíhá ve třídách denní školy, která má samozřejmě vyšší standart, ale také vyšší náklady na sponzoring dítěte.

 

Večerní výuka.
Přípravka pro nejmenší.
   
Učební plány, které si učitelé svědomitě připravují.

 

Takže jdeme vybrat holčičku a chlapečka na sponzoring. To se snadno řekne, ale hůře udělá. Z několika tříd mi učitelé vybrali po dvou dětech a jak tam tak všechny seděly, opravdu jsem nevěděla, na které dvě z nich ukázat. Samozřejmě jsem měla tendenci sáhnout po těch nejusmrkanějších a nejzanedbanějších. Pak jsem se ale učitelů zeptala, které z nich do školy chodí nejsvědomitěji a učí se nejlépe - a vida, najednou jich bylo jen pět. Jedna z nich, Šraddhá, je dokonce dcerou prodavače v zelenině, kam si chodím pro saláty. Ale ani pak nešlo ukázat jen na dvě, takže hurá, sponzorujeme všech pět, - jedno je ze "všeobecných" příspěvků (Aysha 400, Tereza 200, Dana 400, Prema Priya d.d. 900) a ty ostatní dvě platí Ganga :-) Může se stát, že žák do školy z nějakých důvodů (většinou rodinných - musí začít pracovat, aby pomohl živit rodinu) odejde, jeho místo pak automaticky nahradí další čekající kandidát.

 

Vybrat si nebylo jednoduché....
Pět "nejlepších" :-)


JÍDLO PRO CHUDÉ


Vybralo se 750,- Kč (na jídlo pro chudé) - Petra 150, Jenny 150, Petra 300, Petra 150, plus 1000 z peněz "na cokoliv" - Jaroslava 400, Arwen 200, Ivana 200, Shahlah 200

 

Celkem 1750,- Kč neboli 3500 rupií


Tato částka zaplatí (a také zaplatila) hostinu pro zhruba 700 lidí. Ta se koná vždy v 17.00 v hale Sandeepani Muni School a najíst dostane opravdu každý - když jídlo zbyde, dostanou lidé ještě výslužku domů. Rozdává se kičrí, o kterém se říká, že je pokrmem králů i chudáků - je totiž jak levné, tak velmi lahodné. V podstatě se jedná o výživnou směs luštěnin, rýže a zeleniny. Jídlo pro jednoho človíčka vyjde na necelé tři koruny.

 

 


ZDRAVOTNÍ PÉČE


Vybralo se 1350,- Kč (na zdravotní péči) - anonym 300, Markéta 200, Jenny 150, Alenka 300, Katrin 400, plus 720,- Kč z peněz "na cokoliv" - Jana 200, Mbabaj 120, Jitka 200, anonym 200.


Celkem 2070,- Kč neboli 4100 rupií.


Tyto penízky stačí ke dvěma dnům bezplatné lékařské péče pro nějakou vesnici v okolí Vrindávanu včetně zdravotnického materiálu, léků a podobně. Mnoho z lidí vidí lékaře úplně poprvé a ti se tak setkávají nejen s akutními případy, ale musí také napravovat následky zanedbané péče, jako neléčené zlomeniny či nemoci. Také se z těchto peněz financuje ošetření dětí, které nechodí do Sandeepani Muni School, ale které rodiče do školy přinášejí s nejrůznějšími nemocemi a úrazy, protože jinou zdravotní péči si nemohou dovolit. Protože se jedná o celodenní záležitost, nebylo bohužel pro mě možné se akce zúčastnit a přivézt vám fotografie - snad příště, a nebo zkusím poprosit Rúpu o fotodokumentaci.


PÉČE O KRÁVY


Vybralo se 940,- Kč (na kravičky) - Petra 150, Jenny 150, Pindruše 300, Shahlah 190, Petra 150


Celkem 940,- Kč neboli 1900 rupií.


Stejně, jako zde máme útulky a nemocnice pro pejsky a číči, ve Vrindávanu mají nemocnici pro neméně přítulné, roztomilé a inteligentní kravičky. Ty se zde léčí nejčastěji s úrazy a zlomeninami, které utrží při dopravních nehodách. Také se tu ocitnou například kravičky s nádory, nemocemi, a nebo opuštěná vyhladovělá telátka. Kravičkám i býčkům se v nemocnici dostává prvotřídní péče a ošetření, samozřejmostí je vydatná strava. K dispozici mají velký výběh a o jejich blaho se starají nejen veterináři (i ze západu), ale i pracovníci a dobrovolníci, kteří je například pravidleně hřebelcují (pokud jde tento termín vůbec použít i na kravičky). Váš příspěvek stačil na dva dny provozu této nemocnine s více než 200 pacienty - na jídlo, údržbu i léky.

 


RAM PRASAD

Zbylo nám 1600,- Kč (Shahlah 100, Kai 200, Marie 200, Heda 400, anonym 300, Štěpánka 200, Jitka 200). Rozhodla jsem se čekat, co se vyvrbí, nebo přispět na léčbu Laxmí (viz níže). A něco se vyvrbilo. Na jednu večerní hostinu přinesla svoje dítě - v naprosto hrozném stavu - starší žena. Zřejmě bylo předčasně narozené a ve svých 10 měsících nevypadalo o nic lépe než novorozeně. Rúpa mi řekl, že je to malý Ramprasad a že už nějakou dobu ho sem jeho matka nosí na bezplatné ošetření a dostává i mléko a základní vitamíny, které si nemůže dovolit. Dle propočtů právě těchto 1600,- vystačí na vše potřebné pro Ramprasada na celý rok. Za krátkou dobu, co sem chodí, prý udělal Ram Prasad velké pokroky - předtím se nedokázal ani pohnout, ani otevřít oči. Je jasné, že zůstane postižený do konce života, včasná pomoc mu snad přece jen život usnadní, jak jen to bude možné.

 


LAXMI

 

V posledních novinkách o tom, co se momentálně děje ve Food For Life jsme psali o malé Ranjaně, na kterou spadl býk a která potřebuje peníze na léčbu zlomené nohy. Reagovali jste ihned s nabídkami pomoci - v ten okamžik už ale Ranjana sponzora měla. Rúpa mi ale psal o další desetileté holčičce, Laxmi, která má komplikovaný případ střevní tuberkulózy - má střeva nejen plná hnisu a vody, ale i červů, kteří mohou způsobit jejich zauzlení a smrt. Výdaje na její léčbu jsou tyto:


500,- Kč již utraceno za vyšetření, 2250,- za nemocniční poplatky, 600,- Kč za společníka v nemocnici, 2250,- za léky a pak léky na další dva roky, které zabrání následkům - 500,-/měsíc, čili 12000,- Kč. Na zájemce o pomoc Ranjaně jsme se tedy obrátili s těmito informacemi, takže Laxmi moc děkuje Irenseh, která jí poslala (bez sárí) 500,- Kč a Stáně za 1500.- (rovněž bez sárí). O zbytek její léčby se podělila Ganga s Barrym a Markem (tuším z UK)

 

Dostat ale Laxmi do nemocnice rozhodně nebylo jen tak. Rodičům nebylo možno vysvětlit, že trpí střevní tuberkulózou - na pohled byla totiž zdravá jak řípa. Otec měl zkušenosti jen s plicní TB, takže závěrům lékařů nevěřil a Laxmi odmítal do nemocnice pustit. Po tuhém boji se ale povedlo, a tak minulé pondělí Laxmi nastoupila do nemocnice. Nastal ale další problém. V Indii nemají zdravotní sestřičky a veškerou péči o pacienty - převlékání, vaření atd. vykonávají příbuzní. Oba rodiče se ale odmítli o Laxmi v nemocnici starat, a tak Rúpa musel platit jejímu otci, jako by ho zaměstnával, aby s ní vůbec v nemocnici byl. Za Laxmi jsme se jeli podívat ve čtvrtek - je umístěna v jednom z nejlepších nemocničních zařízení ve Vrindávanu a vítala nás celá rozesmátá - měla zjevně z návštěvy radost. Zatímco na ostatních postelích se tísnili příbuzní a známí pacientů, na její posteli polehával její táta, který nám stále tvrdil, že je úplně zdravá a v nemocnici je zbytečně. Rúpa měl pro otce opravdu drsná slova - kdybychom Laxmi nepomohli, čekala ji jistá smrt. Aby se v nemocnici nenudila, dostala anglickou hýbací knížku o pražském Golemovi :-)

 

Laxmi ještě ve škole - vypadá zdravě a rodiče si myslí, že zdravá je.
V nemocnici s knížkou s Golemem.
   
Dobře vypadající nemocnice je tou nejlepší ve Vrindávanu.
Laxmi chce domů, jeden den ale musí ještě vydržet.

Info Kontakt Tento e-shop provozuje: Oznámení EET Newsletter
Info
Kontakt
Tento e-shop provozuje:

Veronika Kobesová
Údolní 48, Brno, 60200

IČO 75501813 DIČ 8053043790

 

Oznámení EET

Podle zákona o evidenci tržeb je prodávající povinen vystavit kupujícímu účtenku. Zároveň je povinen zaevidovat přijatou tržbu u správce daně online; v případě technického výpadku pak nejpozději do 48 hodin.

Newsletter
Novinky a akce e-mailem
Chcete od nás dostávat novinky přímo na svůj e-mail?
Tato stránka je chráněna službou reCAPTCHA. Zjistit více.
Informace získané prostřednictvím Google reCAPTCHA podléhají Pravidlům ochrany osobních údajů a Smluvním podmínkám společnosti Google a používají se všeobecné bezpečnostní účely (nepoužívají se na přizpůsobenou reklamu společnosti Google)
Copyright 2015 - 2024 © Ganga