Slovník barev

Úvod IndieSlovník barev

Pokud si objednáváte něco z indického obchodu a nebo se do Indie chystáte, můžete narazit na nečekaný problém - názvy barev totiž mohou znamenat něco úplně jiného, než na co jsme zvyklí v Evropě. Abyste se vyhnuli nepříjemnému překvapení, nabízíme zde seznam názvů barev s vysvětlením, co si pod nimi Indové vlastně představují.

 

Upozorňuji, že názvy v angličtině nemusejí být gramaticky správně, píšu je tak, jak je píší Indové. Je také možné, že například anglické e-shopy či obchodníci s bohatou zkušeností se západními klienty používají "evropské" názvy pro barvy... přesto ale...

 

Pure white Snow white

 

Pure white (čistě bílá) - bývá častým kamenem úrazu. Ve snaze vybělit bílou až na maximum přidávají indičtí barvíři do odbarvovače ještě kapku fialové, aby bílá získala namodralý nádech. A většinou to přeženou. Výsledkem je světlounký odstín fialové. Tento problém se sice netýká viskózových sárí (tam pure white znamená skutečně čistě bílá), ale cokoliv bavlněného - od sárí, spodniček až po pánské (většinou bílé) oděvy - může pure white prostě znamenat právě odstín do fialova. Pokud chcete zaručit, že bílá bude skutečně čistě bílá, použijte raději výraz snow white. Pak máte 90% šanci na úspěch.

 

 
off white  

 

Off white - se v angličtině používá pro jemně zašedlou bílou. Indové tímto názvem označují spíš velmi jemnou slonovinovou (tedy bílá s nádechem do smetanové), někdy se používá i pro světle béžovou. Ivory (slonovinová) se používá zřídka, a pokud ano, jedná se o výrazný nažloutlý odstín.

 

 
cream  

 

Cream (smetanová) - je stejná, jako u nás - barva vanilkového pribináčku.

 

 
yellow  

 

Yellow (žlutá) - není problém.

 

 
orange  

 

Orange (oranžová) - rovněž odpovídá našim představám.

 

 
peach  

 

Peach (broskovová) - je klasická meruňková neboli pastelově oranžová. Do této kategorie Indové často zařazují i lososovou (která je někde mezi oranžovou a růžovou).

 

 
red  

 

Red (červená) - stejná, jako v Čechách. Indové neznají výraz pro cihlovou, tu tedy mohou označit za oranžovou nebo hnědou.

 

mahroon, meron

 

Mahroon, meron (vínová) - se vztahuje jak na klasickou vínovou, tak na bordovou.

 

bright pink rani

 

Pink (růžová) - pokud chcete svítivě růžovou, zapomeňte na výraz bright pink, který pro Indy znamená totéž, co světle růžová. Pro jasně růžovou až fuchsiovou se používá výraz rani.

 

 
purple  

 

Purple (fialová) - je stejná, jako v Čechách.

 

light blue sky blue

 

Light blue (světle modrá) - bývá častým kamenem úrazu. Pod pojmem light blue si totiž Indové většinou představí světlou modrošedou, vysloveně "bledě" modrou. Pokud chcete skutečně světle modrou (ne do šeda ani do zelena), musíte použít výraz sky blue (blankytná).

 

 
royal blue  

 

Royal blue (královsky modrá) - je stejně jako zde klasickým výrazem pro sytý střední odstín modré.

 

 
navy blue  

 

Navy blue (námořnicky modrá) - je stejně jako zde nejtmavší odstín modré.

 

turquoise firozy

 

Turquoise (tyrkysová) - v Indii znamená spíše tmavší odstín do zelena. Pokud chcete moderní azurový odstín, musíte použít výraz frozy nebo firozy.

 

bottle green peacock

 

Bottle či botal green (lahvově zelená), stejně jako u nás. Zvláštním a velmi oblíbeným odstínem je peacock neboli mayur (paví zelená). Je to v podstatě zelenomodrý odstín, který najdeme na pavím peří.

 

parrot green lime green

 

Light green or parrot (světle zelená neboli papouščí) - Častým kamenem úrazu je ale parrot green neboli papouščí zelená. I když v Indii mají zelení papoušci krásnou svěží zelenou barvu, toto označení se často používá pro velmi oblíbený odstín vařené kapusty. Tato barva Indkám kupodivu velmi sluší a moc rády ji kombinují s růžovou. Do Gangy tento odstín téměř nevozíme, pokud ano, snažíme se vybírat skutečně "papouškový" tón. Pokud si chcete být jistá krásnou svěží zelenou, požadujte raději lime green neboli limetkově zelenou.

 

brown chocolate brown

 

Brown (hnědá) - je asi nejtěžším oříškem. Indky hnědou téměř vůbec nenosí, a tak už pojmenování jejich odstínů velmi vázne. Cinnamon brown (skořicová hnědá) Indové neznají vůbec a jako hnědou vám často nabídnou vínovou, bordovou či cihlově oranžovou. Pokud chcete echt hnědou, musíte říct chocolate nebo cofee, ale ani pak není úspěch zaručen.

 

 
black  

 

Black (černá) - u té naštěstí není co řešit.

Info Kontakt Tento e-shop provozuje: Oznámení EET Newsletter
Info
Kontakt
Tento e-shop provozuje:

Veronika Kobesová
Údolní 48, Brno, 60200

IČO 75501813 DIČ 8053043790

 

Oznámení EET

Podle zákona o evidenci tržeb je prodávající povinen vystavit kupujícímu účtenku. Zároveň je povinen zaevidovat přijatou tržbu u správce daně online; v případě technického výpadku pak nejpozději do 48 hodin.

Newsletter
Novinky a akce e-mailem
Chcete od nás dostávat novinky přímo na svůj e-mail?
Tato stránka je chráněna službou reCAPTCHA. Zjistit více.
Informace získané prostřednictvím Google reCAPTCHA podléhají Pravidlům ochrany osobních údajů a Smluvním podmínkám společnosti Google a používají se všeobecné bezpečnostní účely (nepoužívají se na přizpůsobenou reklamu společnosti Google)
Copyright 2015 - 2024 © Ganga