S kým letět do Indie

Úvod IndieS kým letět do Indie

Pokud se chystáte do Indie, vězte, že dobrodružství vás nečeká až tam. Dost dobře můžete nějaké zažít už po cestě, obzvláště, když nebudete mít dobrou ruku při výběru letecké společnosti. Pokud byste své zážitky rádi okořenili o ztracená zavazadla, sprinty na letišti či několikahodinové čekání na holé zemi, čtěte pozorně!

 

Protože létám do Indie celkem často (ehm :-) ) měla jsem tu čest se blíže seznámit s většinou společností, které do této destinace létají. A tady jsou (nejen) moje zážitky a zjištění, snad vám při plánování vaší cesty pomohou :-) Upozorňuji, že se jedná pouze o moje subjektivní hodnocení, proto raději vždy přikládám link na recenze na Skytraxu.

 

Pokud máte na přestup jen málo času, vyplatí se nějakou dobu sledovat tuto stránku:

 

http://www.prg.aero/cs/informace-o-letech/prilety-a-odlety/odlety/

 

zde si můžete každý den zpětně dohledat, v kolik hodin letadlo skutečně odletělo. Některé linky totiž mívají kvůli pozdním příletům letadel či přehuštěnému provozu zpoždění pravidelně, a spojení byste tak pravděpodobně nestihli.

 

Kde koupit letenky:
www.kralovna.cz
www.studentagency.cz

případně webstránky konkrétních společností

 

 

EMIRATES

 

Web: www.emirates.com

Recenze: http://www.airlinequality.com/airline-reviews/emirates/
Letiště přestup: Dubai
Recenze letiště: http://www.airlinequality.com/airport-reviews/dubai-airport/


S Emirates si zažijete opravdový luxus za naprosto pohodovou cenu. Ale pozor - vzniká závislost! Jakmile se jednou proletíte s Emirates, s nikým jiným už nechcete..

 

Pro a proti:

 

+ téměř vždy nejlepší cena

+ perfektní pozemní i palubní servis

+ Dubai je "po cestě", cestování je tedy relativně krátké

+ přehledné webstránky - zatrhněte si možnost flexibilního data a pak stačí vybrat nejnižší cenu

+ možnost zdarma si vybrat sedadlo a vůbec - jednoduchá obsluha rezervace olnine

+ naprosto skvělý zábavní systém na palube

+ nová a čistá letadla, hodně místa

+ hodně destinací v Indii, možnost kombinovaných letů

+ dobré jídlo

+ jídlo zdarma i na letišti

- letiště nezvládá a letadla často zastaví daleko od letiště, cesta autobusem se může protáhnout až na půl hodiny
- je velmi těžké, téměř nemožné dosáhnout na Silver, i když létáte často

 

Letiště - DUBAI: Je obrovské, přeplněné, příjemné a luxusní. Při návalech cestujících se někdy čeká na security či na toalety, někdy je třeba déle hledat místo k sezení. Jinak je ale letiště přehlídkou luxusu - zejména obchody se zlatem vám ještě dlouho nedají spát. Pokud máte delší dobu na přestup, můžete to zalomit v prostoru mezi branami B a C, kam nově přibyly gaučíky.

FINNAIR

 

Web: www.finnair.com

Recenze: http://www.airlinequality.com/airline-reviews/finnair/
Letiště přestup: Helsinki
Recenze letiště: http://www.airlinequality.com/airport-reviews/helsinki-vantaa-airport/

Spolehlivé a příjmené aerolinky lákají na krátký letový čas (tedy pokud to dobře chytíte).

 

Pro a proti:
+ Příjemný palubní personál

+ Dobré jídlo
+ Příjmené letiště
+ Krátký letový čas (i když se to nezdá, Helsinky jsou "skoro po cestě")
- Těžké najít hladké navazující spojení, někdy nás straší až 20 hodinovými časy na přestup

 

Letiště - Helsinki: Ani malé, ani velké, někdy poněkud přeplněné, ale hala, ze které odlétají lety mimo Schengen je podstatně prostornější a volnější. Ceny jsou vyšší, jak se dá ve Finsku čekat, nicméně si můžete dát i opravdu dobré jídlo.

 

 

AEROFLOT


Web:
http://www.aeroflot.ru/cms/en/

Recenze: http://www.airlinequality.com/airline-reviews/aeroflot-russian-airlines/
Letiště přestup: Moskva
Recenze letiště: http://www.airlinequality.com/airport-reviews/moscow-sheremetyevo-airport/


Mezi českými cestovateli bývala bezkonkurenčně nejpoužívanější leteckou společností. I proto existuje bezpočet strašlivých i humorných zážitků, které se vám mohou s touto ne příliš prestižní leteckou společností přihodit. Nebojte, letadlo s vámi nespadne (vysoká čísla aerofloťáckých spadlých letadel pocházejí z vnitrostátních letů), zato si užijete hodně srandy.

Pro a proti:
+ většinou dobrá nejlepší cena
+ díky častým letům do Prahy dobré spojení
+ až budete vyprávět své historky s Aeroflotem, zabodujete u svých přátel nejen jako zábavný společník, ale i jako hrdina
+ další plus si mohou připsat masochisté - odbarvené Nataši s vytrhaným obočím za nejrůznějšími přepážkami člověka tak poníží a zdevastují, jak to nedokážou ani profesionální dominy
- technický stav letadel
- příšerný pozemní i palubní personál
- pokud vám uletí letadlo, nepřeloží vás na nejbližší možný let, jak je to u jiných společností, ale na který se jim zrovna chce, klidně až druhý den, a hotel, dievočka, niet
- servíruje se jen jedno jídlo během 6 hodinového letu
- personál s vámi komunikuje v ruštině, neb ji přece jako Češi musíte umět


Letiště - MOSKVA: Starý terminál Sheremetyevo o moc nepřevyšuje pražské Hlavní nádraží. Nabízí asi 40 míst k sezení, neb všechna ostatní vytlačily bezcelní obchody. V jednom mají mimochodem opravdu krásné extravagantní sluneční brýle. Pokud čekáte déle, jediné místo je dlouhá betonová terasa, sloužící jako dočasné nocležiště pro mnoho spolutrpitelů. Jako zázrakem začala v poslední době dobře vařit restaurace Taj Mahal (i když obsluhy se někdy nedočkáte, pokud oslovíte dámu za barem, prostě jen odejde schovat se do přístěnku a počká, až vám dojde trpělivost). Ostatní restaurace vám za 10 dolarů přinesou "pizzu" sestávající z těsta rozmáčeného rajčaty, která už na něm několik dní ulpívají. Sůl či pepř musíte do pokrmu dodat sami. Je však dostaven nový terminál, který sice působí luxusně, ale anglicky (německy, španělsky či jakkoliv nerusky) se v něm nedomluvíte, navíc vás překvapí totální absence jakýchkoliv tabulí s rozpisy, co vám odkud letí. pokud na nějakou narazíte, nezaručíme vám, že na ní bude i váš let. Objevují se prostě jen některé.

 

Veselé historky: Těch koluje o Aeroflotu tolik, že by vydaly na celý článek. Tak třeba jedna čerstvá: Odlétali jsme z Dillí se 4 hodinovým zpožděním. Když jsme rolovali k runwayi, ozvala se rána jak z děla. Letadlo se otočilo a vrátilo se na odstavnou plochu. Po 4 hodinách čekání (bez jídla, pití či jakýchkoliv informací) pronikla zpráva, že upadlo kolo. Byli jsme vyhozeni z letadla nazpět do letištní haly, ovšem bez jakýchkoliv dalších pokynů od posádky či na monitorech. Po dalších dvou hodinách (tentokrát s pitím, dostali jsme poukázku na jeden čaj!!!) nám bylo řečeno, že se máme seřadit do fronty, neb už se nastupuje. V té frontě jsme stáli hodinu a půl. Pak nás naložili zpět do neopraveného letadla. Po dalších dvou hodinách jsme vzlétli směr Moskva, odkud nám samozřejmě uletěla všechna letadla do Prahy. Přespali jsme v letištním hotelu, zamčeni a hlídáni ochrankou, neb jsme neměli ruská víza. Nejhorší ale bylo, když jsme v sárích a kraťasech (v Indii bylo 30°C) museli čekat před hotelem asi 20 minut na letištní bus. V Moskvě totiž bylo mínus 10. Co ale dělali tři přátelští Kubánci, kterým další letadlo letělo až za týden, opravdu netuším.

 

Známá zase našla na moskevském letišti dívku ležící na podlaze v křečích. A tak půl hodiny obíhala všechny kanceláře a zastavovala každého zaměstnance letiště s tím, že nutně potřebuje doktora. Odpověď byla vždy stejná: niet. Až narazila na prodavačku, která dříve pracovala jako sestřička. Její diagnóza byla jasná: slepák. Brzy na to měla ona známá další příjemný zážitek - v letadle do Bombaje nebyly stolečky, musely se přidělávat. To ale moc nešlo, a tak byli lidé opaření kávou nebo si sypali oběd do klína.

 

Historek o tom, kterak po odletu přípojného spoje dostali letadlo až za několik hodin (já například 13, jindy 10) a místo povinného hotelu museli čekat na betonové lodžii, je nespočet. Ale řekněte, kde něco podobného zažijete?

 

 

TURKISH


Web: http://www.turkish.com/
Recenze: http://www.airlinequality.com/airline-reviews/turkish-airlines/
Letiště přestup: Istambul
Recenze letiště: http://www.airlinequality.com/airport-reviews/istanbul-ataturk-airport/


Turkish Airlines mají pověst pohodových aerolinií, které se vyplatí, pokud nemáte moc peněz, ale máte hodně času a přitom byste se neradi nechali ponižovat u Aeroflotu. Tuskish jsou také v poslední dobe oceňováni jako nejvice se zlepšující aerolinky.

 

Pro a proti:
+ dobrá cena
+ často vám tolerují mnohem více kilogramů zavazadel, než ohlášených třicet. Někdy je dokonce vůbec neváží a kamarád přijel skoro se 60 kilogramy. Ale ne vždy se povede.

+ Istambul je "na trase"

+ výborné jídlo
- letiště je naprosto nedostačující, malé, špinavé, přelidněné a zmatené

- hrozné webovky - poté, co si letenku zakoupíte, už musíte jakoukoliv změnu sedadel či stravy dělat přes telefon

 

Letiště ISTANBUL: Letiště je velké, čisté, přehledné. Ohledně jídla se musíte spokojit víceméně jen s fastfoody. Zato vám udělají radost neskutečně nízké ceny značkové kosmetiky a parfémů, které jsou oproti Čechám až třetinové (informace z roku 2010, teď je to prý už jinak).

 

Veselé historky: Někdy se vám stane, že hotel, ve kterém máte přespat, je luxusák s bazénem. Já to štěstí neměla. I když náš hotel hrdě hlásal čtyři hvězdičky, byl na úrovni lepší ubytovny. Špinavý koberec, vana bez špuntu (aby náhodou neubylo horké vody) a švédský stůl alá nakrájený sýr, nakrájený salám, housky a med byl opravdu pod rámec mých představ. To jsem ještě netušila, že nás zachraňuje kamarád, který si po česku do připraveného igeliťáku začal soukat, co se dalo. Neb úderem dvanácté jsme byli z hotelu vykázáni, neb Turkish platí jen do poledne (hodinu předem byla vypnuta klimatizace, aby nám to bylo jasné). A tak jsme seděli spolu s bezdomovci v blízkém miniparčíku uprostřed hlavní komunikace a soukali do sebe svůj neslavný oběd z igeliťáku. Ve tři nás odvezli na letiště, v šest letělo letadlo. Takže kromě zmíněné křižovatky toho člověk z Istanbulu moc neuvidí.

 

Pozitivní historka: Jednou jsme se dostali s dvěma malými dětmi k Turkish "nechtěně", neb nám uletěl přípoj z Vídně a byli jsme posláni přes Istambul. I přesto, že jsme do letadla přibyli jako psolední a dostali jsme sedadla, co zbyla různě po letadle, pohotové letušky okamžitě požádaly cestující v první řadě, aby nám uvolnili místa, abysme dlouhý let s malými miminky vůbec přežily. Dodnes jsem jim vděčná.

 

 

AUSTRIAN AIRLINES


Web: http://www.austrian.com/

Recenze: http://www.airlinequality.com/airline-reviews/austrian-airlines/
Letiště přestup: Vídeň
Recenze letiště: http://www.airlinequality.com/airport-reviews/vienna-airport/

 

Pokud to máte blíže do Vídně než do Prahy, bude to pro vás asi nejlepší možnost, jak se do Indie dostat, včetně ceny, o dobrých službách nemluvě. Mají společné lety s Air India. Ale pozor! Může se stát, že letenka Praha - Vídeň - Dillí bude dokonce o několik tisíc levnější, než Vídeň - Dillí.

 

Pro a proti:
+ spolehlivost, profesionální personál
+ někdy opravdu sympatická cena
- špatné spojení, na přestup bývá zhruba jen hodina
- opravdu chatrné letadélko z Prahy do Vídně, připomínající spíše okřídlený autobus
- letiště je vytížené, ale malinké - spoj můžete nestihnout kvůli tomu, že budete kroužit nad letištěm, a pak vás z letištní plochy vezou autobusem

 

Letiště VÍDEŇ: Nechápu, jak takové pidiletiště může zvládnout tolik letadel. Přesto je ale krásné, čisté a hlavně skvěle značené, takže i v trysku nejvyšším se bez bloudění dostanete tam, kam potřebujete (do Indie :-)

 

Nepozitivní historka: Jednou jsme letěli se dvěmi miminky a řádně dopředu si zarezervovali místa v první řadě, kde je možnost připevnění postýlky. Na letišti nám ale řekli, že naše místa dali někomu jinému (byli to běžní cestující, žádní invalidé či jiní lidé s malými dětmi) a přidělili nám sedadla v prostřední části uprostřed (!!!). Přežít osmihodinový let v takových podmínkách bylo skutečné peklo.

 

 

LUFTHANSA


Web: http://www.lufthansa.com

Recenze: http://www.airlinequality.com/airline-reviews/lufthansa/
Letiště přestup: Frankfurt nebo Mnichov
Recenze letiště: http://www.airlinequality.com/airport-reviews/frankfurt-main-airport/

Pro a proti:

+ spolehlivost, když vám uletí přípojné letadlo, dostanou vás do Indie jinak
+ velice profesionální personál na zemi i ve vzduchu
+ na Němce vcelku dobrá bašta
- opravdu velké letiště - pro osoby se slabší orientací hrozí bloudění

 

Letiště FRANKFURT (někdy MNICHOV): Je šíleně obrovské, mezi jeho terminály pojedete vláčkem (jezdí každých několik minut). Jak je ale u Němců zvykem, dobře značené a zorganizované, rozhodně nebudete bloudit, i když se asi hodně naběháte. Přestup může ale trvat hodně dlouho a také kapacita toalet je nedostatečná - zajděte si raději před přistáním v letadle.

 

 

AIR FRANCE


Web: http://www.airfrance.com

Recenze: http://www.airlinequality.com/airline-reviews/air-france/
Letiště: Paříž
Recenze letiště: http://www.airlinequality.com/airport-reviews/paris-cdg-airport/


Společnost skvělá pro všechny, kdo mají rádi pohodu, komfort, ale hlavně - stejně jako Francouzi - nikam nespěchají.

 

Pro a proti:
+ spolehlivost
+ vysoká kvalita servisu
+ dobré spojení
+ neskutečně příjemný palubní personál
- příliš velké a ne příliš dobře zorganizované letiště

- mlže se vám stát, že s vámi odmítnou mluvit jinak, než francouzsky

 

Letiště PAŘÍŽ: Je také obrovské, dle mého celkem nelogicky rozdělené na menší terminály, mezi kterými se bohužel dá často pohybovat jen autobusem. A pokud náhodou ne, stejně se to nedozvíte, neb značení je opravdu svérázné a ne všem pochopitelné. K palubní vstupence nejspíše dostanete ne zcela srozumitelný plánek, jak se dopravovat z toho či onoho terminálu do jiného, následující hodiny letu se můžete zabývat jeho rozluštěním.

 

Veselé historky: Letěla jsem tudy jen jednou a díky zpoždění jsem přípojný let do Dillí stíhala jen taktak. Jaké bylo moje překvapení, když autobus, který měl jezdit mezi mých výchozím a odletovým terminálem, přijel až po 20 minutách :-) Naštěstí mělo zpoždění i letadlo do Indie, ale doběhla jsem poslední, hned za mnou se zavřela dvířka...


Z podobných důvodů jsem při příští cestě let do Indie vůbec nestihla - u východu z terminálu, kde se tísnilo několik stovek lidí, pracoval jediný celník. Svůj let jsem nestihla o 5 minut a čekalo mě velmi příjemných 24 hodin v Pařížském hotelu /(já v sandálkách a sárí, venku 0 stupňů a déšť). Při letu nazpět byla situace navlas stejná - a když se vás pak paní za přepážkou, vystavující vám novou letenku, s pozvednutím obočím zeptá, jak je vůbec možné, že jste své letadlo nestihli, otevírá se kudla v kapse.

 

 

BRITISH AIRWAYS


Web: https://www.britishairways.com


Letiště:
Londýn
Recenze letiště:
http://www.airlinequality.com/airport-reviews/london-heathrow-airport/


I přes zvučné jméno si tato společnost drží evropské prvenství v počtu ztracených zavazadel. Žádný "nadstandart" za vaše těžce vydělané peníze nečekejte.

 

Pro a proti:

+ spolehlivost
+ dva až tři lety do Indie denně
- hodně vysoká cena
- ztracená zavazadla
- hodně těžká (nebo žádná) komunikace se zákazníky ohledně ztracených zavazadel

- za tu cenu člověk očekává víc

 

Letiště LONDÝN: Je opravdu obří, přestup může trvat i hodinu. Chodíte spletí chodeb a jezdíte autobusy, vše je ale přehledně značeno. Letiště je nabito spoustou zajímavých obchodů a výborných, a kupodivu i cenově přístupných, restaurací.

 

Veselé historky: I když jsem s British letěla jen jednou, vyšla na mě smutná statistika ztraceného zavazadla. A nejen na mě - spolu se mnou u přepážky stálo asi 20 lidí postrádajících své nezbytnosti. Mezi nimi byl mladík, kterému se zítra vdává sestra a kromě darů měl v kufru i sako za 20 000. Další skupinka vyvázla dobře, až na jednu členku bez zavazadla. V něm ale bohužel měla veškeré trekové vybavení a teď kvůli ní museli všichni ostatní čekat několik dní v Dillí, až se batoh objeví. Já jsem měla v kufru také všechno. Od léků, přes dárky až po zimní oblečení (byl leden a byla opravdu kosa). Po téměř dvou hodinách čekání na přepážce (mladík, který stížnosti vyřizoval, měl do britské výkonnosti opravdu hodně daleko) jsem dostala potvrzení o ztrátě zavazadel a dva telefony, na které si mohu volat pro informace. Nefungoval ani jeden, takže jsem musela volat do Čech, kde mi asi po týdnu sdělili, že se se svým modrým kufříkem nejspíš už neshledám. Po 14 dnech, když už jsem byla někde jinde, mě doslova prozvonilo nějaké číslo z Dillí. V záchvatu naděje jsem okamžitě volala zpět - a ejhle! Zavazadlo mají a kam ho prý mají dovézt! Druhý den jsem měla kufřík ve svých rukou, nepoškozený, nevykradený! Takže po návratu do Čech nastala druhá fáze - po společnosti jsem požadovala finanční kompenzaci za věci, které jsem si musela koupit - kontaktní čočky, vlněné deky, oblečení... Bohužel pokaždé, když jsem na British zavolala (dovolala jsem se jen proto, že jsem vždy podloudně zmáčka volbu "jste z cestovní kanceláře", protože to se telefony zvedaly hned, jinak jsem čekala bez výsledku dlouhé minuty), dostala jsem jiné informace - jednou jsem měla někam psát mejl (bez odpovědi či výsledku), jindy jsem měla něco někam posílat, a tak jsem se se svým odškodným shledala až po půl roce.

 

 

 

Info Kontakt Tento e-shop provozuje: Oznámení EET Newsletter
Info
Kontakt
Tento e-shop provozuje:

Veronika Kobesová
Údolní 48, Brno, 60200

IČO 75501813 DIČ 8053043790

 

Oznámení EET

Podle zákona o evidenci tržeb je prodávající povinen vystavit kupujícímu účtenku. Zároveň je povinen zaevidovat přijatou tržbu u správce daně online; v případě technického výpadku pak nejpozději do 48 hodin.

Newsletter
Novinky a akce e-mailem
Chcete od nás dostávat novinky přímo na svůj e-mail?
Tato stránka je chráněna službou reCAPTCHA. Zjistit více.
Informace získané prostřednictvím Google reCAPTCHA podléhají Pravidlům ochrany osobních údajů a Smluvním podmínkám společnosti Google a používají se všeobecné bezpečnostní účely (nepoužívají se na přizpůsobenou reklamu společnosti Google)
Copyright 2015 - 2024 © Ganga