Tripura

Úvod Indie

Počet obyvatel: 3,6 milionů 

Hlavní město: Agartala
Jazyk: Bengálština, Kokborok - Tripuri

 

 

Kde se vzala Tripura?

 

Málokterý název indického státu má tak nejasný původ názvu, jako Tripura. Podle jedněch bylo Tripur jméno strašlivého krále, který tu kdysi vládnul, podle jiných byl stát pojmenován podle bohyně Durgy, které se také říká Tripuréšvarí. Anebo může jít o korborocký výraz pro vodu, neb hranice království kdysi sahaly až k Bengálskému zálivu. 

 

Z historie

 

Tripura byla odjakživa samostatným, dříve podsttaně rozlehlejším královstvím. Hlavním městem byl Udaipur (nikoliv ten rádžasthánský, ale místní). Až v 18. století bylo sídlo krále přestěhováno nejprve do staré Agartaly a později do nové. Po vyhlášení samostatnosti Indie bylo rozhodnuto, že se k ní Indie připojí. Přospělo k tomu i množství hinduistických uprchlíků, kteří unikli z nyní muslimského Bangladéše (tehdy Pákistánu). 

 

Zdroj: https://commons.wikimedia.org

 

Lidé

 

Téměř 80% populace tvoří Bengálci a Manipurci, původní Tripuřané jsou ve výrazné menšině - je jich pouhých 15%. Mezi původní kmeny patří Jamatia, Reang, Noatia, Koloi, Murasing, Chakma, Halam a mnoho dalších. Tyto kmeny mají své vlastní zvyky, hudební nástroje i tance, i když je jejich kultura a zejména náboženství silně ovlivněno Hinduismem. Obyvatelé Tripury se živí převážně zemědělstvím a drobnými řemesly. Svoje domy si ve strachu před divokými zvířaty často budují na vysokých bambusových kůlech. 

 

Komunisté v Agartale
Zdroj: https://commons.wikimedia.org

 

Tradiční oděvy

 

Každý desátý Tripuřan má doma tkalcovský stav a mistrně ovládá tkaní látek. Je samozřejmé, že díky silné bengálské a manipurské populaci se tkají bengali džamdani motivy a tradiční manipurské vzory na mušelínu. Materiály tkané v Tripuře jsou známy pro svoji kvalitu a trvanlivost. Před mnoha lety si Tripuský vládce vzal Assomskou princeznu a s ní přišla do Tripura skupinka tkalců tussar (surového) hedvábí. Resham Bagan je vesnice, kterou tito tkalci založili a ve které se hedvábí tká dodnes. Domorodé Tripuri ženy nosí dvojdílé bavlněné oblečení - spodní část si zavazují do pasu, sahá jim ke kolenům a říkají jí pačra. Horní díl se zavazuje kolem prsou a jmenuje se risha nebo riha a bývá obzvláště barevný. Vzory i barvy se liší kmen od kmene, vždy se ale jedná o typické východoindické 
 
Dívka z Tripury
Zdroj: http://www.tripura.org.in

 

Dívka z Tripury
Zdroj: http://www.tripura.org.in
 

 

Info Kontakt Tento e-shop provozuje: Oznámení EET Newsletter
Info
Kontakt
Tento e-shop provozuje:

Veronika Kobesová
Údolní 48, Brno, 60200

IČO 75501813 DIČ 8053043790

 

Oznámení EET

Podle zákona o evidenci tržeb je prodávající povinen vystavit kupujícímu účtenku. Zároveň je povinen zaevidovat přijatou tržbu u správce daně online; v případě technického výpadku pak nejpozději do 48 hodin.

Newsletter
Novinky a akce e-mailem
Chcete od nás dostávat novinky přímo na svůj e-mail?
Tato stránka je chráněna službou reCAPTCHA. Zjistit více.
Informace získané prostřednictvím Google reCAPTCHA podléhají Pravidlům ochrany osobních údajů a Smluvním podmínkám společnosti Google a používají se všeobecné bezpečnostní účely (nepoužívají se na přizpůsobenou reklamu společnosti Google)
Copyright 2015 - 2024 © Ganga