Tripura
Počet obyvatel: 3,6 milionů
Hlavní město: Agartala
Jazyk: Bengálština, Kokborok - Tripuri
Kde se vzala Tripura?
Málokterý název indického státu má tak nejasný původ názvu, jako Tripura. Podle jedněch bylo Tripur jméno strašlivého krále, který tu kdysi vládnul, podle jiných byl stát pojmenován podle bohyně Durgy, které se také říká Tripuréšvarí. Anebo může jít o korborocký výraz pro vodu, neb hranice království kdysi sahaly až k Bengálskému zálivu.
Z historie
Tripura byla odjakživa samostatným, dříve podsttaně rozlehlejším královstvím. Hlavním městem byl Udaipur (nikoliv ten rádžasthánský, ale místní). Až v 18. století bylo sídlo krále přestěhováno nejprve do staré Agartaly a později do nové. Po vyhlášení samostatnosti Indie bylo rozhodnuto, že se k ní Indie připojí. Přospělo k tomu i množství hinduistických uprchlíků, kteří unikli z nyní muslimského Bangladéše (tehdy Pákistánu).
Zdroj: https://commons.wikimedia.org |
Lidé
Téměř 80% populace tvoří Bengálci a Manipurci, původní Tripuřané jsou ve výrazné menšině - je jich pouhých 15%. Mezi původní kmeny patří Jamatia, Reang, Noatia, Koloi, Murasing, Chakma, Halam a mnoho dalších. Tyto kmeny mají své vlastní zvyky, hudební nástroje i tance, i když je jejich kultura a zejména náboženství silně ovlivněno Hinduismem. Obyvatelé Tripury se živí převážně zemědělstvím a drobnými řemesly. Svoje domy si ve strachu před divokými zvířaty často budují na vysokých bambusových kůlech.
Komunisté v Agartale Zdroj: https://commons.wikimedia.org |
Tradiční oděvy
Dívka z Tripury Zdroj: http://www.tripura.org.in |
Dívka z Tripury Zdroj: http://www.tripura.org.in |