Mizoram

Úvod Indie

Počet obyvatel: 900 000
Hlavní město: Aizawl
Jazyk: Mizo, Angličtina

 

Mizoram, neboli "Země horských lidí" je poměrně mladý stát - do roku 1973 byl pouhou provincií Assomu. Známý je svojí neskonale krásnou, nezaměnitelnou, bambusy pokrytou krajinou a také tím, že jako jedinému státu mu vládne kmenová vláda.

 

Historie

 

Tuto část indického území začali ěbhem 12. století osidlovat zejména burmské kmeny. První obyvatelé si říkali Kuki. Druhá vlna přišla kolem 16. století. Mezi jednotlivými kmeny nastávaly různé roztržky a rozbroje, které do určité míry ukončila až britská nadvláda. Když se schylovalo k vyhlášení nezávislosti, chtělo se mnoho kmenů připojit raději k sousední Burmě, než k Indii. V roce 1959 došlo k velkému hladomoru. Ten ale nezpůsobilo nic jiného, než to, že rozkvetly bambusy (to se stává jen jednou za 50 let) a rapidně se zvýšil výskyt krys, což tento jev vždy doprovází. Krysy se pak postaraly o úrodu. (Bambus vykvetl i v roce 2006 a na pomoc proti krysám musela být povolána armáda) Hladomor jen urychlyl povstání, ke kterému se schylovalo a Mizoram, do té doby jen součást Assomu, stále získával silnější a silnější nezávislost, dokud nezískal postavení samostatného státu indické svazové republiky. Doposud se ale ozývají hlasy volající po samostatném státě.

 

Příroda

 

Jak jsme již říkali, Mirozam se může chlubit netradičně krásnou přírodou. Je to sice hornatý stát, kopce ale nejsou příliš vysoké - v průměru "jen" 1000 metrů. Nejvyšší hora, Modrá hora, měří něco před 2000. Pro Mizoram je typické uspořádání hor - hory jsou rozesety tak, že vytváří typické údolí a náhorní planiny. Bohužel mnoho turistů se sem nedostane, protože k návštěvě země je třeba zvláštních povolení, která se jen velmi těžko získávají. Dalším znakem jsou i bohaté bambusové háje - bambus pokrývá 30% území Mizoramu. Takže je jasné, že bambusovými výrobky domorodci zásobují nemalou část Indie. 

 

Vodopád Vatawang
Zdroj: https://commons.wikimedia.org

 

Aizawl

 

Hlavní město Aizawl by bylo jen malým provinčním městem, kdyby bylo kdekoliv jinde. Bara Bazaar Market je tržiště, kam se sjíždějí domorodci z hor, aby prodali své rukodělné trdiční výrobky. Kvůli osvětě a zachování tradic také stojí poblíž muzeum, zaměřené výhradně ma Mizi kulturu. 

 

Aizawl
Zdroj: https://commons.wikimedia.org

Kultura

 

Dvě třetiny obyvatelstva tvoří kmen Lushai, dalšími významnými kmeny jsou Mara nebo Pawi. Mizové si zachovali své zvyky a obyčeje, i když 85% z nich vyznává křesťanství. A podle křesťanských hodnot opravdu žijí - platí zde téměř úplná rovnost pohlaví a vůbec zde neexistuje kastovní systém. V poslední době se ale nemalé procento obyvetl začíná hlásit k židovství ve víře, že právě oni jsou ztraceným izraelským kmenem. Stále oblíbené jsou ale tradiční, "pohanské" tance. Khuallam neboli tanec duchů je skupinový tanec, která doprovází ceremonii Khuangchawi. Naprosto jedinečným tancem je Cheraw - muži dřepí naproti sobě po dvojicích na zemi každý za jeden konec drží bambusovou tyč. Mezi nataženými tyčemi stojí dívky v tradičních oděvech a podle pohybů tyčí tančí a tyče přeskakují, Tento tanec prý pochází někdy z počátku našeho letopočtu.

 

Textilie

 

Dříve domorodci, zejména ženy, vyráběli jen předměty nezbytné denní potřeby, různé ozdobné a dekorativní věci se naučili dělat až pod britskou nadvládou, kdy vzrostla po těchto předmětech poptávka. Dávnou tradici ale mají mizoramské textilie. Pawnpui je například typická látková taška. Barvení látek tvoří kapitolu samu o sobě. mohou se ho účastnit jen ženy, mužům prý nosí smůlu. Nejoblíbenějšími barvami je modrá, která se získává z indiga a také žlutá, která se získává ze stromu awhmangbeupa. 

 

Zdroj: http://www.indiaonline.in

  

Tradiční oděv

 

Oděvy jsou samozřejmě primitivní, podobné těm v ostatních severovýchodních státech. Je dvojdílný - tvoří ho nahrubo tkaná obdélníková látka, zavázaná kolem pasu (většinou se zastrkává za drátek nebo provázek). Ta má podélné pruhy, a jinak barevné okraje. obzvláště oblíbená je tmavě modrá. Druhá, horní část oděvu, se hodně liší podle kmene. Za vršek může sloužit jen omotaná užší látka přes prsa, rovněž pruhovaná. Něktěré Mizo ženy nosí speciální bílé nebo tradičně zdobené halenky. Samozřejmostí je velké množství, často skleněných, barevných korálů nebo penízkových náhrdelníků.

 

Zdroj: http://www.thebetterindia.com
   

Info Kontakt Tento e-shop provozuje: Oznámení EET Newsletter
Info
Kontakt
Tento e-shop provozuje:

Veronika Kobesová
Údolní 48, Brno, 60200

IČO 75501813 DIČ 8053043790

 

Oznámení EET

Podle zákona o evidenci tržeb je prodávající povinen vystavit kupujícímu účtenku. Zároveň je povinen zaevidovat přijatou tržbu u správce daně online; v případě technického výpadku pak nejpozději do 48 hodin.

Newsletter
Novinky a akce e-mailem
Chcete od nás dostávat novinky přímo na svůj e-mail?
Tato stránka je chráněna službou reCAPTCHA. Zjistit více.
Informace získané prostřednictvím Google reCAPTCHA podléhají Pravidlům ochrany osobních údajů a Smluvním podmínkám společnosti Google a používají se všeobecné bezpečnostní účely (nepoužívají se na přizpůsobenou reklamu společnosti Google)
Copyright 2015 - 2024 © Ganga