Karnataka - země nejjemnějších sárí

Úvod Indie


Počet obyvatel: 65 milionů
Hlavní město: Bangalore
Jazyk: Kannadština
SPZ: KA

 

 

Karnataka je krásnou a kulturní zemí jižní Indie. Kromě krásné přírody zde najdete i mnoho chámů, architektonických památek, které pocházejí zejména z období, kdy zemi vládli muslimové, a v neposlední řadě vynikající kuchyni. Rovněž tzv. Mysore sarees (majsúrská sárí) mají své jméno po celém světě...

 

Hedvábné sárí z Mysore

 

Pár historických zajímavostí

 

Karnataka se v dávných časech nazývala Karunadu (vyvýšená země). Později se dostala pod správu slavné Maurijské dynastie a právě nejznámější vládce, Čandragupta Maurja, ve Šravanabelagole přijal učení džinismu a vzdal se trůnu. Největšího rozkvětu se Karnataka těšila během říše Vidžajanágara s hlavním městem v Hampi, kdy bylo na vrcholném vzestupu umění, architektura i vzdělanost. Tato říše ale padla za oběť Deccanskému sultánu v roce 1565 a postupem času se nejdůležitějším, městem stal Bídžapur, které je dodnes, hned po Dillí, nejbohatším městem na historické památky a monumenty. Muslimští sultánové později dlouho odolávali Britům, dokud nebyl sultán Tipu, kterému se přezdívalo Karnatacký tygr, zavražděn. Britové dali tomuto státu jméno Mysore (majsúr) a jméno Karnataka získal až v roce 1973.

 

Starobylý chrám v Badami
Zdroj: https://commons.wikimedia.org

 

Svátky

 

V Indii se slaví nepřeberné množství svátků, z nihž jeden má obzváští důležitost v Karnatace. Je to svátek Dussera, který se slaví po deset dní od září do října. Oslavuje vítězství bohyně Čamundéšvarí (Durgy) na démonem Mahišásurou, který je považován za vítězství dobra nad zlem. Palác v Mysore je celý měsíc slavnostně nasvícený a poslední den jde velký průvod vojáků a vozů, v jehož středu se na bohatě ozdobeném slonu veze božstvo Durgy, do místa vzdáleného asi 5 kilometrů. Noc končí jezdeckou přehlídkou a mnoha ohňostroji. 

 

Rozsvícený palác v Mysore
Zdroj: https://commons.wikimedia.org

 

Města, místa

 

Nejnavštěvovanějším a nejznámějším městem je bezesporu Bangalore. O jeho vzniku vypráví příběh ze 12. století, kdy Víra Ballalla, Čolský král, se ztratil na lovu. Málem už padal vyčerpáním, ale potkal v lese stařenku, která mu dala najíst pečených fazolí a uložila ho na noc. Z vděčnosti pak nechal na tom místě postavit město, které pojmenoval Benda Kalúru (pečené fazole). Dnes je Bangalore jedním z nejrychleji se rozvíjejících měst, často označované za Silicon Walley v Indii. Svým příjemným podnebím, památkami a také mnoha zahradamy láká nemálo turistů. 

 

Bangalorské hedvábí

 

Umění

 

Tradičním karnatackým tancem je Yakshagana, který nejspíš připomene Kathakali, i když kostýmy ani make-up nejsou tak bohaté, tudíž představení vypadá přirozeněji. V umění se ale Karnataka nejvíce proslavila tzv. Karnatickou hudbou, která slouží mimo jiné jako hudební doprovod pro téměř všechny jihoindické tance. Mezi nejznámější skladatele patřil Tjagarádža. 

 

Tanečník Yakshagana
Zdroj: https://commons.wikimedia.org


Další zajímavosti o Karnatace zde:

 

Mysore silk - nejjemnější hedvábná sárí


I když hlavním městem je Bangalore, z hlediska sárí nás bude zajímat spíš Mysore (Majsůr). Zdejší hedvábná sárí se proslavila tím, že jsou tak neuvěřitelně jemně tkaná, že pouhým okem na nich nerozeznáte osnovu. Tkjají se sice až od poloviny 20. století, ale pro svoji jemnost a příjemné nošení jsou ceněná po celé Indii. Turistům a často i nezkušeným Indkám ale bývají vnucovány napodobeniny.

Mysorské "creepe" hedvábí bývá buď zdobeno tiskem - motivy jsou většinou severoindické nebo moderní - anebo bývají dvoubarevná - jedna barva pro základ, druhá, většinou kontrastní, pro okraje a vlečku. Vlečka je barvena tak, že je koncová část již hotového sárí vnořeno do patřičné barvy. Aby tento kontrast nebyl vidět, bývá na místě přechodu většinou první zlatý pruh vlečky. Ta bývá buď pruhovaná (adyar) anebo na ní jsou vyšita typická mysorská butti. 

 

 

A pokud si chcete uvázat sárí hezky etnicky, podle místní tradice, pak mrkněte zde:

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Info Kontakt Tento e-shop provozuje: Oznámení EET Newsletter
Info
Kontakt
Tento e-shop provozuje:

Veronika Kobesová
Údolní 48, Brno, 60200

IČO 75501813 DIČ 8053043790

 

Oznámení EET

Podle zákona o evidenci tržeb je prodávající povinen vystavit kupujícímu účtenku. Zároveň je povinen zaevidovat přijatou tržbu u správce daně online; v případě technického výpadku pak nejpozději do 48 hodin.

Newsletter
Novinky a akce e-mailem
Chcete od nás dostávat novinky přímo na svůj e-mail?
Tato stránka je chráněna službou reCAPTCHA. Zjistit více.
Informace získané prostřednictvím Google reCAPTCHA podléhají Pravidlům ochrany osobních údajů a Smluvním podmínkám společnosti Google a používají se všeobecné bezpečnostní účely (nepoužívají se na přizpůsobenou reklamu společnosti Google)
Copyright 2015 - 2023 © Ganga