Bollywoodský tanec

Úvod Indie

V naší pouti po indických státech jsme dospěli do Maharáštry a jejího hlavního města - Bombaje. Na řadu tedy přichází bollywoodský tanec, jehož popularita strmě stoupá už i v našich končinách. Není to však žádný tradiční styl, ale jde o způsob tance, předváděný v indických fimech, kterých se v Bombaji vyprodukuje mnohem víc, než v Hollywoodu. Filmy jsou v Indii druhým náboženstvím a obrazy herců a hereček zdobí snad i ty nejnemožnější místa (jako například přední sklo řidiče motorikši, jemuž pak nechávají skutečně jen minimální prostor k výhledu)

 

http://www.yashrajfilms.com/

 

V Indii filmy milují doslova všichni a není se čemu divit - téměř v KAŽDÉM filmu najdete romantiku, drama, komedii, boj, napětí, dojetí a samozřejmě nezbytný tanec a zpěv. To vše v jediném, 2 až 4 hodiny trvajícím filmu. Příběhy většinou bývají jednoduché, sledují několik osvědčených vzorců: "zlo proti dobru", "chlapec potká dívku" a také zobrazují tradiční indické hodnoty, jako je vlastenectví a rodina. Často se objevuje milostný trojúhelník, kdy se jeden obětuje pro štěstí druhých dvou. Nejsou vzácné scény, kdy i muži roní moře slz.

 

http://www.yashrajfilms.com/

 

Tanec slouží v Indii k vyprávění příběhů již od nepaměti. Indický film bez tance a písní by na místním trhu propadl - takové filym se natáčejí výhradně pro západní trh. Ve starší fimlové produkci se objevují výhradně klasické taneční styly, ale v moderních filmch vidíme specifický - "bollywoodský" taneční styl, který je vastně směsicí tradičních indických tanců s moderním západním.  

 

 

V západních muzikálech tvoří taneční čísla vždy součást děje nebo scény, v indii je tomu ale jinak. Tak například milenci, kteří před chvílí stáli u dveří domu nebo na schodech chrámu tančí u moře s dalšími třiceti lidmi, kteří jim dělají "křoví". Ve filmech se ale nikdy nelíbá, takže tance napovídají, o čem to vlastně celé je. Základním repertoárem jsou milostné, svatební a také náboženská čísla, a nelze zapomenout také na Bhangru, což je oblíbený Pandžábský tanec (podrobněji se s ním setkáme, až doputujeme do Pandžábu). Milostné písně přicházejí, když se hlavní postavyblíže setkají (anebo si to jen ve snu přějí). Tato sekvence bývá většinou pomalá, dlouhé pohledy do očí jsou stjeně důležité, jako tanec. naopak svatby jsou příležitostí k explozi barev a tance. 

 

http://www.yashrajfilms.com/

 

Herci většinou sami nezpívají, k tomu slouží playbackoví zpěváci, kteří si ale často zjískají svoje vlastní fanoušky. O čem se vlastně zpívá? Většinou samozřejmě o lásce. Že to ale herci nemají jednoduché svědčí například to, že taneční kostým Madhuri Dixit ve filmu Devdas byl tak bohatě vyšívám (aha, odtud výraz "heavy embroidery"), že vážil téměř 17 kilo! Vy si ale zoufat nemusíte, protože pro bollywoodský tanec můžete použít cokoliv, co je lesklé a hlavně barevné - ve filmech se totiž často během jednoho tanečního čísla vystřídá tradiční lehanga, sárí, džíny a minisukně. Některé doplňky pro bollywoodský tanec můžete koupit i v našem internetovém obchodě :-)

Info Kontakt Tento e-shop provozuje: Oznámení EET Newsletter
Info
Kontakt
Tento e-shop provozuje:

Veronika Kobesová
Údolní 48, Brno, 60200

IČO 75501813 DIČ 8053043790

 

Oznámení EET

Podle zákona o evidenci tržeb je prodávající povinen vystavit kupujícímu účtenku. Zároveň je povinen zaevidovat přijatou tržbu u správce daně online; v případě technického výpadku pak nejpozději do 48 hodin.

Newsletter
Novinky a akce e-mailem
Chcete od nás dostávat novinky přímo na svůj e-mail?
Tato stránka je chráněna službou reCAPTCHA. Zjistit více.
Informace získané prostřednictvím Google reCAPTCHA podléhají Pravidlům ochrany osobních údajů a Smluvním podmínkám společnosti Google a používají se všeobecné bezpečnostní účely (nepoužívají se na přizpůsobenou reklamu společnosti Google)
Copyright 2015 - 2022 © Ganga