Meghalaya

Úvod Indie

Počet obyvatel: 3 miliony

Hlavní město: Shillong
Jazyk: Garo, Khasi, Angličtina

 

Meghalaya je novým horským státem, který vznikl oddělením od Assamu. Je obydlený starodávnými kmeny, které dosud zachovávají přísný matriarchát. I když se muži přiklonili k západním oděvům, ženy stále nosí svá primitivní, ale bohatě zdobená polosárí.

 

Příbytek oblaků
Zdroj: https://commons.wikimedia.org


 Historie

 

Meghalaya (název doslova znamená "Příbytek oblaků" nebo "Oblačný příbytek") vznikla až v roce 1972 odštěpením dvou teritorií ze státu Assam. Její populaci tvoří nespočet kenů, které Britové souhrnně nazývali Hill tribes - čili horské kmeny. Zejména v lesnatých středních částech země tvoří domorodci téměř 100% veškerého obyvatelstva. Nejpočetnějšími kmeny jsou Khasiové, Džantiové a Garové. Meghalaya je jedním ze tří indických států, ve kterých je hlavním náboženstvím křesťanství. 

 

Vodopády Nohkalikai
Zdroj: https://commons.wikimedia.org

 

Matriarchát v Indii? 

 

Meghalaya je prý jediným státem, ve kterém se až do dnešního dne zachoval matriarchální systém ve své původní podobě. Veškerý rodinný majetek zde dědí nejmladší dcera a není divu, že narození mužského dědice zde bývá přijímáno se stejně smíšenými pocoty, jako narození holčičky v jiných částech Indie. K utvrzení sňatku dvou lidí často nebývá potřeba svatebního obřadu, většinou stačí, když se ženich nastěhuje do nevěstina domu (ve zbytku Indie je to vždy naopak). Žádné věno se samozřejmě z jedné ani druhé strany neplatí. Domorodá společnost se staví velice beneviolentně i k rozvodu - manžel se za každých okolností musí odstěhovat z domu manželky a oba manželé se mohou dle libosti znovu oženit. Děti zůstávají s matkou, která má vždy hlavní zodpovědnost za jejich výchovu a vzdělání. Pokud náhodou porodí svobodná žena, nejde o žádnou ostudu a její děti se stanou automaticky součástí rodiny.

 

Mají to pod palcem :-)
Zdroj: https://commons.wikimedia.org

Oblečení

 

I když muži většinou přijímají západní styl oblékání, ženy stále nosí tradiční polosárí. Podoba se ale liší podle regionu, kmenu a místních zvyklostí. Většinou se jedná o kus látky sloužící jako sukně a k němu se různým způsobem váže horní část. Zdobení bývá poměrně bohaté - převažuje tkaný vzor nad tiskem nebo výšivkou. I když motivem se mohou stát i postavy lidí nebo zvířata, vzorek si stále drží charakteristickou podobu charakteristickou pro východoindické státy. Stejně tak podobné jsou i šperky - vévodí jim tlusté a početné šňúry korálků ze skla nebo přírodních materiálů. Samozřejmě existuje i modení podoba meghalajských polosárí - vyrábějí se z umělých materiálů a nosí se většinou jako sukně a šála přehozená přes jedno rameno, zdobená zlatými nebo barevnými pruhy a butti.

 

Tanec Wangala
Zdroj: https://commons.wikimedia.org

 

 

Info Kontakt Tento e-shop provozuje: Oznámení EET Newsletter
Info
Kontakt
Tento e-shop provozuje:

Veronika Kobesová
Údolní 48, Brno, 60200

IČO 75501813 DIČ 8053043790

 

Oznámení EET

Podle zákona o evidenci tržeb je prodávající povinen vystavit kupujícímu účtenku. Zároveň je povinen zaevidovat přijatou tržbu u správce daně online; v případě technického výpadku pak nejpozději do 48 hodin.

Newsletter
Novinky a akce e-mailem
Chcete od nás dostávat novinky přímo na svůj e-mail?
Tato stránka je chráněna službou reCAPTCHA. Zjistit více.
Informace získané prostřednictvím Google reCAPTCHA podléhají Pravidlům ochrany osobních údajů a Smluvním podmínkám společnosti Google a používají se všeobecné bezpečnostní účely (nepoužívají se na přizpůsobenou reklamu společnosti Google)
Copyright 2015 - 2023 © Ganga