Kerala - země zlatobílých sárí
Počet obyvatel: 35 milionů
Hlavní město: Tiruvananthapuram (Tribhubananáthapuram, Trivandrum)
Jazyk: Malajamština
SPZ: KE
Většina turistů si při vzpomínkách na Keralu vybaví nejspíše exotické zálivy backwaters, palmy, tropický ráj a pestrobarevný svátek Onam. Pro mnohé je také Kerala oknem do Evropy, protože již od 16. století se v Kérale usazovali Portugalci a proto právě ve městě Kóčí můžeme najít nejstarší křesťanský kostel v Indii. Také mísní architektura poukazuje na evropský vliv. V Kerale žije 20% křesťanů a věří se, že první, syrští křesťané přišli do Kéraly již v 2. století. A sto padesát let před nimi ji prý navštívil i apoštol Tomáš.
Guruvayur Zdroj: https://commons.wikimedia.org |
Troška historie
Podle Védské literatury Keralu vytvořil Parašuráma, inkarnace Boha Višnua, když odhodil Svoji sekeru do moře a mořské dno se tak zvedlo nad hladinu. Také zde vládl Bali Maharádža, jehož vládu si dodnes Keralané připomínají svátkem Onam, neboť ji provázel všeobecný blahobyt. Již od 3. stol. př.n.l. byla Kerala obchodním centrem, do kterého přijížděli Egypťané, Féničané, Číňani i Římané. Později to však byli Arabové, kdo ovládl trh s kořením. Od konce 15. století získali kontrolu nad obchodem Portugalci, které v 17. století porazili Britové a Dánové. Britové Keralu ovládali až do vyhlášení nezávislosti. V roce 1957 se stala Kérala prvním svobodným státem, který si dobrovolně zvolil komunistický režim, který je střídavě u moci dodnes.
Backwaters Zdroj: https://commons.wikimedia.org |
Co v Kerale najdete
Chrám Guruvájur, věnovaný Krišnovi, patří mezi nejdůležitější a nejoblíbenější chrámy v celé Indii. 600 kilometrů keralského pobřeží lemují tzv. backwaters, což je obrovská soustava zálivů, kanálů, lagun a ostrůvků, které prý patří k nejromantičtějším místům na světě.
Více o Kérale najdete v tomto dokumentu:
Sárí z Kéraly |
Svátek Onam
Výbuchy čiré radosti a veselí vítají Keralané ducha Maharádže Baliho, který se na ně chodí v tento čas každý rok podívat. Slaví se koncem srpna, trvá 4 - 7 dní a je to bezesporu nejdůležitější svátek v této indické zemi. Oslavy jsou přepestrou přehlídkou keralské kultury. Vidět zde můžeme doslova vše - hudbu, tanec, divadlo, hry (míčová hra Talappanthukali), slony, lodičky (závod lodí), květiny a nevídané hostiny, kterým se říká Onasadja a které sestávají z 11 - 13 chodů vybraných specialit.. Typickým zvykem je výroba púkalam - květinových vzorů na nádvořích domů, které varábějí ženy pro uvítání Maharádži Baliho. Vše o svátku Onam najdete na www.onamfestival.org.
Kollam sárí z hedvábí |
Tance v Kerale
Nejznámější keralské tance jsou Mohiniattam a Kathakali. Kathakali najdeme v Guinessově knize rekordů v kolonce největší nános make-upu na tváři tančníků. Tanec je vlastně velké divadlo, kde bohatě nalíčené postavy v bohatých kostýmech vyprávějí príběhy z Rámájány a Mahábháraty. Oproti těmato dvěma tancům, které se předvádějí nejvíce na jevišti, stojí oblíbený lidový tanec Kaikottikali. Tančí jej výhradně ženy a dívky. Většinou stojí nebo tančí v kruhu, uprostřed kterého stojí mosazná lampa, nebo ve dvojicích a často vzájemně tleskají rukama. K tamci si dívky zpívají samy, jen málokdy je doprovází buben nebo činelky. Místo náročných tanečních kostýmů vždy poslouží jednoduché bílozlaté mundu (viz níže)
Podobný tanci je i nejstarší bojové umění na světě - Kalari, ze kterého se později vyvinuly všechny čínské i japonské bojové styly.
Tanečnice Mohiniattom, Zdroj: https://commons.wikimedia.org |
Kasavu sárí a mundu
Settu mundu nebo také vesthi je typický tardiční keralský oděv. Skládá se ze dvou dílů a nosí jej jak muži, tak ženy - každý je ale váže jiným způsobem. Spodní díl si ženy zavazují jako zavinovačku a upevní na uzlík nebo na spodničku. Zbylou část pak naskládají do harmoniky tak, aby jim přesně uprostřed vytvořila svislý pruh. druhou, menší lárku si buď ovinou kolem prsou, častěji ale uvážou stejkě, jako dhupatty od jiných polosárí - tady na styl "sárí". Dle tohoto tradičního oděvu, který se tká hlavně ve městě Balarámapuram, a který nosí hlavně bráhminská kasta, se již stovky let tkají i sárí. První zmínky o bílých sárí se zlatým okrajem přichází již od cestovatelů ze 16. století. Tento typ sárí se zřejmě nosil v celém jižním cípu Indie, přetrval ale jen v Kerale.
Kasavu mundu, růžová varianta |
Základní barvou bývá téměř vždy nebělená přírodní bavlna. Tomuto odstínu se velice pěkně říká "santálový". Konce i okraje zdobí výrazné zlaté zari (tkané z pravého kovu). Rozhodně to nemusí být žádná nuda - ve zlatobílé kombinaci se mohou kromě pruhů objevit i další geometrické vzorce, květiny, či dokonce pávi. Ani zlatá výšivka není striktním pravidlem - objevuje se i stříbrné zari a všechny další barvy, vždy ale jen v pruzích na okraji. Druhou nejoblíbenější po zlaté je vínová nebo červená. Většinou se vyrábějí ve městě Balarampuram, proto se jim také říká Balarampuram sárí a ve zbytku jižní Indie Onam Sárí.
Tradiční keralské sárí |
Od počátku 20. století se v Kérale dostávají do obliby i typicky severoindické oděvy, jako je například pandžábí. Ale i ty můžeme často vidět v tradičním keralském bílozlatém provedení.
Kollam hedvábná sárí
Kollam sárí pocházejí z kouzelného přímořského města Kollam Vyznačují se neskutečně kvalitním a pevným hedvábím, které ale krásně splývá a netrčí. Je tak příjmené, až je návykové - jsou ženy, které by si už na sebe jiné hedvábné sárí nevzaly. Majitelky kollam sárí dokáží i po letech obdivovat neskutečně propracované a detailně vyvedené zdobení, ve kterém převažují hlavně geometrické vzory, které ale nejsou ani zdaleka tak strohé, jako tamilské. Kollam sárí mají naprosto jedinečná zdobení okrajů - tamní tkalci s nimi dokáží vytvářet nejrůznější efekty - buď je dozdobují dalšími výšivkami, zasahujícími do základu sárí anebo použijí více typů zdobení na jednom sárí.
Hedvábné kollam sárí |
Bavlněná sárí
Bavlněná sárí z Keraly rozpoznáte celkem snadno. Jednak dle vyšší ceny, ale také podle velmi kvalitní, ale zároveň jemné bavlny. Hlavními znaky jsou neuvěřitelně detailně propracované detaily na výšivce, ať už se jedná o okraje anebo vlečku. Zato často slouží jen jako doplňek, pokud je vůbec přítomno. Hlavní slovo totiž mají barevné nitě, přírodní nebo mírně leské. Keralská sárí si často drží barevný styl - buď jsou laděna do tlumených barev anebo jsou naopak velmi lehce pastelová.
A pokud se chcete do sárí zabalit nějakým regionálním způsobem, mrkněte na tato skvělá názorná videa: