Arunachal Pradesh

Úvod Indie

Počet obyvatel: 1 300 000
Hlavní město: Itanagar
Jazyk: Angličtina, Adi, Nishi, Monpa


 

Překlad krásného názvu tohoto himalájského indického státu doslova zní Země hor ozářených vycházejícím sluncem. Na jeho území se nachází šesti a sedmitisícovky, z nihž některé patří mezi nejvyšší vrcholy Himalájí. Obyvatelstvo tvoří stovky kmenů s odlišným oblékáním, tradicemi, kulturou i zemí původu.

 

Idylická krajina Arunachal Pradeshe
Zdroj: https://commons.wikimedia.org

 

 

Historie


 

Odpradávna osidlovali toto území tibetské a později barmské a thajské kmeny. Hlavními náboženstvími vždy byl buddhismus a hinduismus. I když kdysi patřila velká část území k Tibetu, později ji ovládli Assamci a urdrželi si ji až do britské okupace, která zde nastala roku 1858. Jestli se ale jedná o opravdu indický stát, je sporné, protože území si nárokuje i Čína, se kterou sousedí a která tento stát vůbec neuznává a považuje jej za svoje území okupované Indií. Celé 20. století se vedly spory, jasno neudělala ani indicko-čínská válka v roce 1962.

 

Žena kmene Aka
Zdroj: https://commons.wikimedia.org

 

 

Arunachal Pradesh dnes


 

V současné době tam funguje teroristická skupina NSCN, která občas potrápí i místní obyvatelstvo. Právě díky sousedství a sporům s Čínou zde sídlí také silná armádní posádka. Obyvatelstvo stále většinou tvoří kmeny původně pocházející z Tibetu, Barmy a Thajska, které si zachovaly ve velké míře svoji původní kulturu. Žije zde ale hodně emigratnů z Bangladéše a také lidé z Assamu a Nágalandu. Hlavním náboženstvím je Hindusimus a Animismus, o zbytek se rovným dílem dělí Buddhismus a Křesťanství. I když má mnoho turistů touhu se sem podívat, návštěva je možná jen se speciálním povolením.

 


Tance


 

Místní kmenové tacne bohatě čerpají inspiraci ze zemí, odkud kmeny přišly. Nejdůležitější složkou jsou obřadní tance, spojované jak se sklizní, svatbami či pohřby, také tance slavnostní předváděné při různých svátcích.

 

Zdroj: https://commons.wikimedia.org

 

 

Oblečení (Skorosárí :-)


 

I když mezi tradiční oblečení místních žen sárí v žádném případě nepatří, rozhodně je na co se koukat. Základí oděv tvoří dva kusy, látky, takže vlastně jakési polosárí, které se mění u každého kmene svým vázáním, barvami, zdobením i doplňky. například kmeny Adi a Apatani holdují jen občasným jednoduchým proužkům, kmen Mishmi se na vzroku vždy dosyta vyřádí. Najdeme ale i mnoho společných věcí - vzory jsou vždy velmi jednoduché a geometrické. Pokud se náhodou obejví nějaké květinky nebo zvířecí motiv, má opět geometrickou podobu.

 

Zdroj: https://commons.wikimedia.org

 Info Kontakt Tento e-shop provozuje: Oznámení EET Newsletter
Info
Kontakt
Tento e-shop provozuje:

Veronika Kobesová
Údolní 48, Brno, 60200

IČO 75501813 DIČ 8053043790

 

Oznámení EET

Podle zákona o evidenci tržeb je prodávající povinen vystavit kupujícímu účtenku. Zároveň je povinen zaevidovat přijatou tržbu u správce daně online; v případě technického výpadku pak nejpozději do 48 hodin.

Newsletter
Novinky a akce e-mailem
Chcete od nás dostávat novinky přímo na svůj e-mail?
Tato stránka je chráněna službou reCAPTCHA. Zjistit více.
Informace získané prostřednictvím Google reCAPTCHA podléhají Pravidlům ochrany osobních údajů a Smluvním podmínkám společnosti Google a používají se všeobecné bezpečnostní účely (nepoužívají se na přizpůsobenou reklamu společnosti Google)
Copyright 2015 - 2023 © Ganga